Yard Act’in kara mizah anlayışıyla şiirsel bir ilk albüm

Keskin sözler, sürükleyici riffler, ânında kapıldığımız davul partisyonları ve özgün bir vokal yaklaşımıyla, kaosun anlamlanması. Hepsinin sonucunda dans edilebilir kaotik bir hikâye.

Leeds çıkışlı dörtlü Yard Act, “Fixer Upper”, “The Trapper’s Pelts”, “Peanuts” ve “Dark Days” adlı 4 harika teklinin ardından ilk albüm The Overload’un yolda olduğu müjdeledi. Tamamen yepyeni 11 parçayı içeren albümün 7 Ocak 2022’de Island bünyesinde faaliyet gösteren ZEN F.C. aracılığıyla piyasaya sürülecek. 

Paylaşılan ilk parça, albüme ismini de veren “The Overload” oldu. Vokalist James Smith şarkının albüm akışında bir uvertür görevi gördüğünü söylüyor. Şarkı, kalabalıktan yükselen gürültü bulutunu, kendi düşüncelerini akıtmak için bir araç olarak kullanan bir karakterin bakış açısıyla yazılmış. Bir anlamda kes-yapıştır yaklaşımıyla var olmaya çalışan bir kişi tasviri yapıyor Smith. Graham isimli bu karakter üzerinden toplum ve birlikte yaşamaya dair çıkarımlar yapıyor “The Overload”.

Graham karakterini grubun “Fixer Upper” şarkısından da tanıyoruz. Yeni parçadaki Graham’in daha gaddar olduğu görüşünde James Smith. Bu karakteri toplumun tökezlemesine izin veren dünyanın diğer Grahamlarıyla uzlaşmayı mümkün kılacağı fikriyle geçmişin zararsız bir kalıntısı olarak yorumlamaya çalışmış ama bu bir mücadeleye dönüşmüş.

Şarkıyı aşağıdan dinleyebilir; Ladytron, Major Lazer, Daughter gibileri için klipler çekmiş James Slater’ın ellerinden çıkan videosunu da buradan izleyebilirsiniz.

“The Overload”un özü

İngiltere’de son yıllarda yeniden ateşlenen post-punk sahnesinin dikkat çekici temsilcilerinden Yard Act’ın kısa süredeki hızlı başarısı hiç şaşırtıcı değil. Neoliberal İngiltere’nin endişeleri yansıtan liriklerle gerçek anlatılar kurmalarının bunda payı olduğuna şüphe yok.

Tematik anlamda bir bütünlük sunacağını tahmin ettiğimiz yeni albümün altında yatanlar için solist Smith şunları söylemiş: “Çoğu zaman korkuya yenik düşeriz ve bu, verdiğimiz kararları neden verdiğimiz hakkında çok şey açıklar. Şarkının nakaratının bir Yunan korosu tarafından söylendiğini hayal ediyorum. Zira sadece bu şarkının değil, tüm albümün temalarını kapsıyor. The Overload’un özü budur: Her şey bir anda oluyor ve bizim küçük, cılız zihinlerimiz bunu işlemeye ve onunla başa çıkmaya çalışıyor. İyi şanslar.”

The Overload’un kapak görseli ve şarkı listesi şöyle:

1. The Overload
2. Dead Horse
3. Payday
4. Rich
5. The Incident
6. Witness (Can I Get A?)
7. Land Of The Blind
8. Quarantine The Sticks
9. Tall Poppies
10. Pour Another
11. 100% Endurance

Yazı: Seda Karakaş