"Yaşamımdan müzikleştirilmiş dönemler": Hakan Kurşun'dan "KUARK"

Hakan Kurşun, tam on üç yıllık aranın ardından KUARK isimli yeni bir albümle karşımızda. Kurucusu olduğu Pb Müzik tarafından yayınlanan ve 12 etkileyici kompozisyondan oluşan albümle ilgili merak ettiklerimizi Kurşun’a sorduk.

Röp: Cem Kayıran

Önceki albümünüz KÜTLE’den bu yana on üç yıl geçti. 2016’yı yeni bir albüm için doğru zaman kılan şey neydi sizin için?
Söylemek istediklerim vardı. 2014 yılının ekim ayında kayıtlara başladım. Akşamları çalıştım. İşler 2015 yılının son aylarında bitti. Müziği biraz dinlemek istedim, derken 2016 oldu.

Sizin için albüm tanımının gelenekselleşmiş algıdan daha farklı olduğu aşikar. KUARK’ın hazırlık sürecinde parçalar bir araya geldiğinde bir bütün oluşmasını sağlayan en önemli ortak noktaları neydi size göre?
Parçalar yaşamımdan müzikleştirilmiş dönemleri veya anları temsil ediyor olması.

Albümdeki parçaların her birinde farklı ruh halleriyle karşılaşıyoruz. KUARK’taki kompozisyonların ortaya çıkması nasıl bir zaman diliminde gerçekleşti?
KUARK, 2009-2014 yılları arasında yapmış olduğun kompozisyonları içermektedir. Bazıları içsel konuları, bazıları toplumsal konuları taşıyor.

Kimi parçalarda size öğrencileriniz olan müzisyenler eşlik etmiş. Sizin için öğrencilerinizle bu tip bir yaratım süreci geçirmek nasıl bir deneyim oldu?
Güzel bir deneyim. Yıllardır öğrencilerim ile birlikte sahnede ve stüdyoda çeşitli çalışmalar yapmaktayız. Bilgi ancak paylaşınca bir işe yarıyor ve ilerleme ancak yeni bilgilerin tecrübeli bilgiler ile karşılaşması sonucunda gerçekleşiyor.

Müzikle besteci ve icracı olmanın yanı sıra eğitim, araştırma, prodüksiyon gibi dallarıyla da derin bir bağ kuruyorsunuz. Tüm bu farklı kanalların müzikal üretimlerinizde ne gibi rolü olduğunu düşünüyorsunuz?
Müziğimin hür olabilmesini sağlıyor. Sınırlarını ben çiziyorum. Seslerimle yüzleşiyorum.

Çok farklı seslerin, enstrümanların ve düzenlemelerin olduğu bir albüm KUARK, sahneye uyarlanışının nasıl olacağı gerçekten merak uyandırıyor. KUARK’ı canlı dinlemek mümkün olacak mı?
Evet, bu kış konserler planladım. Bakalım, bir beşli olarak KUARK‘ı çalmamız mümkündür.

Klişe bir soru olacak ama, bir sonraki Hakan Kurşun albümü için yine bir 13 sene bekleyecek miyiz sizce?
Umarım Hayır. Bundan sonra 12 aylık aralıklarla yeni seçkiler yayınlamayı planladım. Multilingual ve Uyku Müziği projeleri üzerinde çalışıyorum.