Yeni Aaron Sorkin filmi, Amerika tarihinin en ünlü duruşmalarından birini ele alıyor

Günümüzün en önemli senaristlerinden biri olarak gösterilen Aaron Sorkin, yaklaşık sekiz yıldır The Trial of the Chicago 7 isimli projesini hayata geçirmeye çalışıyordu. Bir dönem Steven Spielberg ve Paul Greengrass gibi isimlerin adı geçse de Sorkin’in yönetmen koltuğunda da yer almasına karar verilmiş ve geçtiğimiz sene çekimlere başlanmıştı. Filmin yapımcılığını Cross Creek, dağıtımcılığını Paramount Pictures üstlenirken; Netflix’in de küresel yayın haklarını elde etmek için görüşmelere başladığı ortaya çıktı.

1968 Demokratik Parti Ulusal Kongresi sırasında başlayan Vietnam karşıtı protestolarda yer alan, federal hükümet tarafından komplo kurmak, isyana teşvik etmek ve diğer birtakım iddialarla tutuklanmış yedi eylemciden oluşan “Chicago Seven”ı konu edecek film, onların oldukça ünlü duruşma sürecini seyirciyle buluşturacak. Barışçıl protestolar olarak başlayan eylem, kısa sürede polis ve ulusal muhafız birliklerinin dahil olduğu şiddetli bir çatışmaya dönüşmüştü.

The Social Network, Steve Jobs, Moneyball, Molly’s Game gibi yapımlardan tanıdığımız Sorkin’in kurduğu kadro ise son yılların en iddialılarından… Filmde Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Jeremy Strong, Joseph Gordon-Levitt, Yahya Abdul-Mateen II, Kelvin Harrison Jr, Frank Langella, William Hurt, Michael Keaton ve Mark Rylance gibi etkileyici bir oyuncu kadrosu yer alıyor.

ABD’deki cumhurbaşkanlığı seçiminin yaklaştığı ve ırksal adaletsizliğe karşı protestoların tüm dünyaya yayıldığı bugünlerde, filmin önümüzdeki Oscar yarışının iddialı yapımlarından biri olacağını öngörmek çok da zor değil. Net tarih henüz açıklanmasa da, The Trial of the Chicago 7’ın sonbahar aylarında seyirciyle buluşması planlanıyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer