Yeni “Soul” tanıtımı, müziğin içinde kaybolma hissini kutsuyor

Seni sen yapan şey nedir? Müzik, sinema, aşk, umutların, belki de kedin… Sıradan bir müzik öğretmeniyken şehrin en iyi caz kulübünde çalmak üzere hayatının şansını yakalayan, ancak attığı yanlış bir adım yüzünden kendini bambaşka âlemlerde bulan Joe Gardner’ın öyküsü, bu soru üzerine düşünmeye davet ediyor bizleri. Pixar’ın yeni animasyonundan yayımlanan kısa sahne; tıpkı önceki Soul fragmanları gibi duygu yoğunluğu yüksek, tutkunun kökeni ve anlamı üzerine kafa yoran, müzikal anları pek güçlü bir yapım izleyeceğimizi müjdeliyor. 

Ortaokul müzik öğretmeni Joe Gardner’ın (Jamie Foxx) sınıfındayız. Çok da istekli görünmeyen öğrencileriyle provalarda, bir şarkının üzerinde çalışıyor. Senkron yok, dikkatler enstrümanlarda değil, havada kâğıttan uçaklar süzülmekte. Aralarından biri solosunu icra ederken notaların içinde kayboluyor, istemsizce doğaçlamaya başlıyor. Sınıftan kıkırdamalar duyunca utanıp yarıda bırakıyor. Joe duruma el atıyor ve bu ânı, müziğe duyduğu sevgiyi paylaşmak için bir fırsat olarak görüyor.

New York sokaklarından “Önceki Dünya”ya

Senaryo; New York sokakları ile ruhların dünyaya gitmeden önce kişiliklerini, tuhaflıklarını ve ilgi alanlarını edindikleri Önceki Dünya arasında mekik dokumakta. Joe, bu âlemdeki ruhlara yaşamanın harika taraflarını gösterecek, hayattaki en önemli sorularından bazılarının yanıtlarını keşfetme şansı yakalayıp kendi ruhunu tanıyacak. Gelen ilk eleştiriler, beklentileri yükseltmemiz gerektiğine işaret etmekte.

Monsters, Inc. ve Up’ın Oscar ödüllü yönetmeni Pete Docter, yanına Kemp Powers’ı (One Night in Miami) almış bu kez. Seslendirme kadrosunda Jamie Foxx’a Tina Fey, Phylicia Rashad, Ahmir Khalib Thompson, Angela Bassett, Daveed Diggs gibi oyuncular eşlik ediyor. Dünyaca ünlü müzisyen Jon Batiste, Soul için orijinal caz müziği yazmış; Nine Inch Nails’den, David Fincher filmografisinden aşina olduğumuz Trent Reznor ve Atticus Ross ikilisi bestelere imza atmış.

Soul’un Türkiye vizyon tarihi 29 Ocak olarak duyuruldu.

Yazı: Merdan Çaba Geçer