Yıldızlar geçidiyle başlayacak “Uçan Süpürge Film Festivali”nin programı belli oldu

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali; 7-14 Mayıs’ta yapılacak festivalin çevrimiçi olarak gerçekleşeceğini, pandemiye rağmen her zaman olduğu gibi kadın sinemacıları bir araya getireceğini, bizleri ülkeden ve dünyadan kadın filmleriyle buluşturacağını duyurmuştu. Bu yıl 23. kez düzenlenen festival, salgın gündemine, “evde kalmış” söylemine, ev içi görünmez emeğe, evde kalamayanlara ve evde olma deneyimlerine atıfla #EvdeKaldık temasıyla başlıyor.

Festivalin onursal başkanı Türkan Şoray, “23 yıldır hayatımızı zenginleştiren Uçan Süpürge Festivali, bu dayanışmaya kendi rengini katacak. Zorunluluktan ortaya çıkan uzaktan festival fikri, aslında güzel bir olanağa açıldı. Çünkü perde bu kez sadece Ankara’da değil, tüm Türkiye’de açılacak ve hatta tüm dünyada açılacak. Bu festival bir kez daha toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle cesurca savaşan kadınlara ve dünyayı daha yaşanır bir yer kılmak için çalışan bütün emekçilere armağan” sözleriyle Uçan Süpürge’nin ne ifade ettiğini özetliyor. Şoray’ın yanı sıra, Nükhet Duru, Feryal Öney, Ece Dizdar ve Yetkin Dikinciler’in katılımıyla 7 Mayıs’ta, saat 20:30’da Uçan Süpürge’nin web sitesi üzerinden başlayacak açılış gecesiyle festival gümbür gümbür bir başlangıç yapacak. 

Festivalden bu sene ödül alacak isimler de belli olmuştu. Bu yılın “Genç Cadı” ödülü Bulantı’dan tanıdığımız ve Kız Kardeşler, Kronoloji gibi 2019’un önemli filmlerinin başrolünde karşımıza çıkan Cemre Ebüzziya’ya, “Bilge Olgaç” ödülü ise senarist ve yönetmen Handan İpekçi, yapımcı Sevil Demirci ile yazar ve yönetmen Işıl Özgentürk’e verilecek. Vakfın Onur Ödülü ise Şahika Tekand ve Nebahat Çehre’nin olacak.

2 Mayıs’ta atölyelerine başlayan festival, açılış gecesinin ardından, 8 Mayıs’ta söyleşi ve filmlerle dolu, yoğun bir programla geliyor.

Festival ekibinden Dicle Kızılkan’ın deyimiyle “Coğrafi engellemenin olmadığı, biletsiz ve limitsiz festival” bizi, 31 farklı ülkeden 76 filmle buluşturacak. Çalışmak zorunda olanlar, kadınlar, farklı saat dilimlerinden veya yaşam alışkanlıklarından olan seyirciler düşünülerek her film, günde iki defa gösterilecek. Festival boyunca, sokak, ev, emek, cinsellik, aile, çocuk evlilik, göçmenlik gibi pek çok temayı odağına alan “Pembesiz Mavisiz”, “Yersiz Yurtsuz”, “Arafta”, “Kabuğunu Kırmak”, “Olay Yeri: Aile”, “Evde Kalamayanlar”, “Erkekliğin İdeolojik Aygıtları” “Sokakta” ve “Evde” bölümleriyle, festival kıtası olan Afrika’nın seçkisinden 12, festival ülkesi olan İrlanda’nın seçkisinden 8 filmle buluşmanın yanı sıra, pek çok kısa kurmaca, deneysel, animasyon, belgesel ve uzun metraj filmi Uçan Süpürge’nin web sitesinden izleyebileceğiz. 

Ayrıca festival boyunca, yine Uçan Süpürge’nin sitesinden takip edebileceğimiz “Film Önü” ve “Film Sonrası” söyleşileri yapılacak. Ayrıntılı program izlencesi için tıklayın.

Yazı: Mine Metin