YouTube, LGBTİ+ kanalları tarafından ayrımcılık iddialarıyla dava edildi

ABD’li bir grup LGBTİ+ YouTube kanalı, kuir içerik yaratıcılarına karşı ayrımcılık uyguladığı iddiasıyla YouTube ve Google’ı dava ediyor.

LGBTİ+ içerik yaratıcıları, YouTube’un tutumundan yıllardır şikayetçi, ancak haziran ayının sonlarında, Vox yazarı Carlos Maza’nın; sağ görüşlü YouTuber Steven Crowder’ın videolarında yer alan homofobik ve ırkçı söylemleri karşısında sergilediği duruşa karşılık şirketin verdiği tutarsız yanıtlar ile tartışma büyüdü. Sonucunda YouTube, Crowder’ın saldırgan videolarını kaldırmak yerine, kanalın sattığı homofobik içerikli tişörtün (Üzerinde “sosyalizm ibneler içindir” yazıyor) reklamının yapılmasını engellemekle yetindi. Bu tartışma, bir grup Google çalışanının #NoPrideInYT etiketini kullanarak kendi şirketlerinin San Francisco Pride kutlamalarından çıkarılması için destek toplamaya çalışmasıyla sonuçlanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise GNews!‘un yapımcıları Celso Dulay ve Chris Knight, Bria Kam ve Chrissy Chambers, Queer Kid Stuff‘ın yaratıcısı Lindsay Amer gibi isimlerin yer aldığı bir grup YouTuber, platformu içeriklerinin daha geniş kitlelere ulaşmasını güçleştirmekle ve çalışmalarından kazandıklarını sınırlayarak geçimlerini zorlaştırmakla suçlayarak dava etti.

Davaya göre, YouTube algoritmaları LGBTİ+ içerikleri “şok edici”, “uygunsuz”, “saldırgan” ve “cinsel içerik” başlıkları altında etiketliyor; bu da YouTube kanallarının reklam alarak para kazanmalarını ve daha geniş kitlelerce keşfedilmelerini zorlaştırıyor. YouTube’un ayrıca, şiddet ve nefret içeren videoların hâlâ çevrimiçi kalmasına göz yumduğu belirtiliyor; hatta YouTube bu içeriklerin üreticilerinin LGBTİ+ kanallarda reklam vermelerine olanak tanırken, LGBTİ+ içerik yaratıcılarının diğer videolardan reklam satın almasını engellemekle de suçlanıyor.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz

Yükleniyor...