Yüzlerce orijinal kaydın kül olduğu 2008 Universal Music yangınıyla ilgili yeni gelişmeler

Geçtiğimiz ay The New York Times, 2008’de Universal Music Group’ta yaşanan yangın felaketiyle ilgili bilinmeyenleri ortaya çıkaran bir haber yayımladı. “Müziğin Yandığı Gün” başlıklı makalede Louis Armstrong, Billie Holiday, Aretha Franklin, Iggy Pop, Chuck Berry gibi ikonik isimlerin stüdyo kayıtlarının nasıl yok olduğu detaylandırılıyor. Bu haberin üzerine Soundgarden, Steve Earle ve Hole’la birlikte Tupac ve Tom Petty’nin temsilcileri UMG’ye dava açtı. Davacılar UMG’nin kayıtları korumak için gerekli özeni göstermediğini ve sorumluluklarını yerine getirmediğini iddia ederek yüklü miktarda tazminat talebinde bulundular.

UMG çarşamba günü, kendilerine yönelik suçlamaları reddettiklerine dair bir bildiri paylaştı. Yanan kayıtların tek ve yegâne sahibi olduklarını belirten UMG, hiçbir üçüncü kişinin şirkete karşı şikâyet hakkı bulunmadığını savunuyor. Ayrıca sanatçılarla imzaladıkları kontratlarda yazan hiçbir maddeyi ihlal etmedikleri ve şikâyetin zaman aşımına uğradığı da yayınladıkları maddeler arasında.

2008’de UMG’ye yakın olan kaynaklar, yangınla ilgili detaylar konusunda şirketin çok kapalı açıklamalar yaptığını belirtmişti. Fakat The New York Times haberinin yayımlanmasından sadece saatler sonra UMG,  çok fazla yanlış bilgiye yer verdiğini ve yanlış anlaşılma barındırdığını belirterekhabere itiraz etti. Bu çelişki ve belirsizlikler, plak şirketlerinin UMG’ye şüpheyle yaklaşmasına sebep oluyor, çünkü anlaşılan o ki 2008’de hasar gördüğünü söyledikleri kayıtlardan çok daha fazlası kayıp. Taraflar arası çekişme devam edecek gibi gözüküyor.

Yazı: Cansu Çubukçu