Z Raporu: Ataberk Kurnaz

İlk şarkısı “Bar Taburesi”ni 2016’da henüz 18 yaşındayken yayımlayan Ataberk Kurnaz, bugüne dek yayımladığı tüm kayıtlarında farklı türleri tek potada eritme motivasyonundan izler sundu. Şarkılarında R&B, trapsoul, rap gibi tatlara yer veren Ataberk Kurnaz, son olarak Warner Music Türkiye etiketiyle “Yönüm Şaştı Çoktan” şarkısını paylaştı.


Teklinin ardından müzisyene dinleme, izleme alışkanlıkları ve yaşantısına dair soruların yer aldığı anketimizi doldurttuk. Buyrunuz Ataberk Kurnaz Z Raporu’na.

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler?

Bir süredir Tame Impala’nın şarkılarına tutuldum. En çok da “New Person, Same Old Mistakes”.

Son zamanlarda keşfettiğin grup/müzisyen?

Sad Night Dynamite diyebilirim. “Krunk” ve “Smoke Hole”un da içinde olduğu albümü her gün bir kez döndürüyorum.

Hafızana kazınmış ilk film?

Birden fazla cevap bulabilirim kesinlikle ama ilk aklıma gelen Zamana Karşı oldu.

Bugüne kadar hakkında yazılmış en yanlış şey?

Rapçi olduğum olabilir. Yaptığım tarzı bir kalıbın içine sığdırmak istemiyorum. Şarkılarımın içinde rap tınıları var evet, büyük ihtimalle her zaman da olacak ama rapçi tanımı bunu her yaptığım şarkıda beklemek olduğu için hem dinleyicinin kafasını karıştırmaya gerek yok hem beklenti içine sokmaya. Zaten ülkedeki rap algısı hepimiz için biraz yıprandı. 

En çok söylediğin yalan?

(Telefonla konuşmayı sevmediğim için) “Şu an biraz işim var, daha sonra konuşalım mı?” oluyor genelde.

Küçükken nasıl bir öğrenciydin?

Öğretmenini sevdiğim çoğu derse dikkatimi veriyordum ama çoğuyla anlaşamadığımı söyleyebilirim. Lise dönemlerimde okul yerine müzik yapmak daha eğlenceli geldiği için de okul sonrası genellikle stüdyolarda, okul saatleri de stüdyoyu düşünmekle geçiyordu. Kötü bir öğrenciydim ya sanırım!

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? 

Açtığım amatör stüdyolarda insanlara yaptığım kayıtlar ve turizm mezunu olduğum için birkaç restoranda aşçı yardımcılığı yapmıştım.

En iyi yaptığın yemek?

Hamburger olabilir. (Tavuk sote demek istemiyorum ahah)