Z Raporu: Bade Nosa

7 Nisan’da Mudita Records aracılığıyla yayımlanan yeni Bade Nosa teklisi “Sakarmeke”nin sözleri Emre Can Sarısayın imzası taşıyor. İkilinin birbirlerine anlattıkları hikâyelerinden esinlenerek yazılan ve birlikte yaptıkları ilk şarkı aynı zamanda. 

Bade Nosa ve Emre Can, birlikte ürettikleri ve icra ettikleri müzikleriyle, dinleyicilerine hem hüzünlü hem huzurlu bir yolculuk sunmayı temenni ediyor. 15 Nisan Cumartesi akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da gerçekleşecek konser öncesi, buyrunuz Bade Nosa Z Raporu’na.

Gündemi en çok nerelerden takip etmeyi tercih ediyorsun?

Gündemi özellikle bu ara en çok Twitter’dan takip ediyorum. Hatta bu durum toplumsal olay ve krizler döneminde çok abartılı bir hâle gelebiliyor benim için. Örneğin deprem sonrası yaklaşık bir buçuk ay boyunca her yarım saatte bir Twitter’a bakma, bakmazsam çok acil ya da önemli bir gelişmeyi kaçırma korkusu geliştirdim. Bu psikolojiden çıkmam da kolay olmadı. Emre Malikler’in Bodrum’a, bize gelişiyle üzerinde çalıştığımız albüme kapanma sürecinde çıkabilmeye başladım Twitter’da aralıksız gündem takip etme batağından. 

Bu psikolojiden çıkabildiğim normal zamanlarda Emre Can’la ritüelimiz, öğle ve akşam yemeklerinde gündemi Nevşin Mengü ve Altan Sancar gibi genç gazetecileri YouTube yayınlarından takip etmek. 

Hâlâ televizyon izliyor musun? İzliyorsan ne izliyorsun? 

Televizyon 19 yaşında aile evinden ayrıldığımdan beri hayatımda yok. Kendisiyle vedalaşalı çok olmuş. İyi de olmuş. YouTube yetiyor bize, ara ara televizyon ihtiyacımız kabarınca. YouTube’un feed’inde kaybolmamayı başardığımızda, aktif olarak ne izleyeceğimizi tercih etmek daha güzel. 

En son izlediğin belgesel?

En son geçen ay 140Journos’un Kader Planını izlemiştim. Sözlerim burada tıkanıyor. Temennim unutmamak bu olanları, bu adaletsizliği, insanın insana ettiklerini. 

Yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün/an?

10 yıl evvel 2013’ün 28 Nisan akşamı sevdiceğim, eşim, yoldaşım Emre Can’la bu enkarnasyonda kavuştuk! “Doğum günüm bana geldiğin gündür” misali o günü, o çok beklenmiş kavuşmayı, hemen ardından 2013 Gezi direnişi zamanı o aşkla tuzlanmış günlerdeki yüksek kafayı yeniden yaşamak çok isterdim. 

Badecanlar

Bu aralar sana en iyi gelen şey?

Sonbaharda çıkarmayı planladığımız ilk albümüm Zemheri Bitti üzerinde çalışmak, şarkıların gelişimini izlemek, hayal kurmak ve plan yapmak bana çok iyi geliyor. İçine hızla sürüklendiğimiz siyasi bilinmezlik ve olası toplumsal kaos ihtimallerinin yarattığı gerginlikleri alıyor üzerimden albüme odaklanmak. 

Ayrıca diğer işimiz olan Badecanlar Şefkatli Kozmetik markamızı zorlu ekonomik kriz sürecinde ayakta tutmak için bir sürü yeni ürün ve proje üstünde çalışıyoruz. Bunlar da hayatımızın sürükleyici güçleri bu ara ve bizi ayakta, hayatta ve umutlu kılıyor yaratmaya, üretmeye devam etmek. 

Bugüne kadar hakkında yazılmış en yanlış şey? 

Ekşi sözlük’teki “Melek Mosso yan sanayii” entrysi:) 

Küçükken bir idolün var mıydı?

Düşününce aklıma ilk Şebnem Ferah geldi. Başka idollerim de olmuştur dönem dönem. Ama Şebnem Ferah’ın şarkıları uzun yıllarıma öyle derinden eşlik etti ki özellikle ergenlikte azıcık gitar çalmayı kıvırıp başkalarının  şarkılarını çalıp söylemeye başladığımda, repertuarımın önemli bölümü Şebnem Ferah şarkılarından ibaretti ve şarkılarını aynı onun gibi söylerdim. Sesimi Şebnem Ferah’a benzeteceğim diye o kadar tizden şarkı söylemeye alıştım ki yıllarca, göğüs sesimi epey sonraları üniversitede klasik koroda şarkı söylerken keşfettim. 

Son zamanlarda en çok dinlediğin müzikler?

Son zamanlarda Maro’nun kadifeden yapılmış sesi bana çok iyi geliyor. Son albümünü de çok severek dinledim. 

Bunun dışında Türkiye’den Ozan Tekin’in Anarya’sı geçtiğimiz kış ara ara ziyaret ettiğim ilaç gibi bir albüm. Şimdilerde sevgili Dilhan Şeşen’in yeni albümünü heyecanla dinlemekte ve sindirmekteyim. Geeva Flava, Deniz Tekin ve Dilan Balkay’ın “Bir Vahayı Deniz Sandım”ı da son dönemde çok severek dinlediğim şarkılardan biri oldu.