Z Raporu: Birkan Nasuhoğlu

Birkan Nasuhoğlu, 2021’in yerli sahnede en üretken şarkı yazarlarından biriydi. Çeşitli düetler, tekliler, tematik koleksiyonlar derken senenin son düzlüğünde ilk uzunçaları için çalışmalarını hızlandırdı. Kesin bilgi: Birkan Nasuhoğlu ilk stüdyo albümünü 2022’de yayımlayacak.

2021’i kurcalayan anketimizi kendisine de gönderdik. Buyrunuz Birkan Nasuhoğlu Z Raporu’na.

Blanco White - Birkan Nasuhoğlu
Blanco White

2021’de en çok dinlediğin 3 şarkı?

Blanco White – “Mano a Mano”. Sanırım İspanyolca olduğu için bana etnik gelen bir şarkı. Nasıl keşfettiğimi hatırlamıyorum. Şarkının armonisi ve nakarat melodisi beni fazlaca etkiliyor. Hissettirdiği duygu sekteye uğrar korkusuyla henüz şarkı sözlerinin anlamına bakmadım. 3:50’den sonra şarkıda bambaşka bir kapı açılıyor. Bu tür aranjeleri kullanmayı ve dinlemeyi seviyorum. 

Steve Hill – “Going Down That Road Fleeing Bad”. Blues, country tarzını dibine kadar hissettiren bu şarkıyı evde bir akşam yemeği esnasında keşfetmiştim. O anda peş peşe on kez dinlemem sanırım 2021 yılının geneline de etki etti. Akustik gitar kullanımı, intro riffi ve sevgili Steve Bey’in sesi ve vokal stili şarkıya tutulmamdaki en büyük etkenlenderdir.

Adam Melchor – Last Time. 2022 için hazırladığım albüm soundunu ararken keşfettiğim Adam Melchor aynı zamanda 2021 senesinde en çok dinlediğim şarkıcı ünvanına da sahip. Akustik/klasik gitar ve vokal kaydetme tekniği fazlaca ilgimi çekmişti. Bu şarkıda ise gitar tonu ve şarkının aranjesi dikkatimi çekmişti. Kayıtları kendi stüdyosunda aldığını öğrendiğim zaman kendisini daha da yakından takip etmeye başladım. Aslında “Real Estate” şarkısını daha çok dinlemiş olmam lazım diye düşünüyorum fakat istatistikler rotayı “Last Time”a çıkarmış. Sağlık olsun… Uzaktan da olsa konserlerini ve kariyerini takip ettiğim kadarıyla oldukça sempatik, şeffaf ve duygusal bir müzisyen.

2021’de izlediğin çok iyi bir belgesel? 

Coldplay: A Head Full of Dreams. 2018’de yayımlanan bu belgeseli 2021’in son aylarında izleyebilme fırsatı buldum. İzledikten sonraki 2-3 gün etkisinde kaldım. Grup içi dinamikleri ve olayları ele alış biçimleri gerçekten etkileyiciydi. Grup müzisyeni olarak bana yeni bakış açıları kazandırdı. 

Bu yıl keşfettiğin bir podcast? 

Nilay Örnek – Nasıl Olunur. Bu podcast ile 2021’de keşfettiğim psikolog ve yazar Gündüz Vassaf’ın katıldığı bölümü dinlemek isteyerek tanışmış oldum. Nilay Örnek olaylara yaklaşımı ve sorduğu sorularla ufkumu genişletti. Normalde podcast dinleyebilen birisi değilim ama Nasıl Olunur’un çoğu bölümünü severek dinledim.

Squid Game

2021’de izlediğin dizilerden favorilerin? 

Pek dizi izleyebilen birisi değilim fakat bu soruya Squid Game demek istiyorum. Pek iddialı ve bilinçli cümleler kurmadan bu sorudan yavaşça uzaklaşıyorum.

Bu yıl en çok vakit geçirdiğin kitap? 

Bir süre önce başlayıp uzunca ara verdiğim Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabına 2021’de tüm gücümle tekrar başladım. Bu sefer bitirdim fakat fazlaca vaktimi aldı tabii… Hatta Tutunamayanlar, bana hayatımda ilk defa aynı anda iki kitap okuma fırsatı sundu.

2022 seni neden heyecanlandırıyor? 

Her sene ayrı bir heyecan getiriyor. Bunun ne kadar mantıklı olduğu tartışılır. Doğum günü mesela özel bir gün sayılabilir, evet ama dünyanın güneş etrafında 365 gün dönmesini neden bu kadar büyütüyoruz pek anlayamıyorum. Yine de ruhumuzun ümitle ve hayallerle dolması fena bir his sayılmaz. 

Yeni yılda çıkması için özellikle çaba sarf etmedim ama yeni yıla denk gelen birçok planım var. Mesela ilk albümüm yayınlanacak. Bu 2022 ile mi alakalı yoksa benim hayat ritmimle? Bu sorunun cevabını hiç düşünmedim.