Z Raporu: Bryce Dessner

The National gitaristi Bryce Dessner, bir yandan klasik kompozisyon ve film müziği alanlarındaki üretimleriyle de adından söz ettiriyor. Taylor Swift, Sharon Van Etten, Jonny Greenwood gibileriyle yaptığı çarpıcı ortaklıklara da yenilerini eklemeye devam ediyor. 


2021’de dünyanın dört bir yanından, kendi bestelerini seslendiren orkestralara eşlik ettiği performanslar sergiledi ve kardeşi Aaron Dessner’la birlikte Mike Mills’in Joaquin Phoenix’li son filmi C’mon, C’mon için yaptığı müzikleri yayımladı Bryce Dessner. Bu hareketli yılın son günlerinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konuğu olarak 16 Aralık akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde. 

Konser öncesinde konuştuğumuz müzisyenden, geride bırakmak üzere olduğumuz 2021’yi kurcalayan anketimizin bazı sorularına da yanıtlar aldık. Buyrunuz Bryce Dessner Z Raporu’na.

Arooj Aftab - Bryce Dessner
Arooj Aftab

2021’de keşfettiğin harika grup ya da müzisyen?

Arooj Aftab isimli New York’ta yaşayan Pakistanlı bir şarkıcı var ve inanılmaz bir müzik yapıyor.

2021’de en çok dinlediğin albüm?

Sanırım bu yıl en çok Vikingur Olafson’un Debussy and Rameau albümünü dinledim. 

2021’den yeniden yaşamak isteyeceğin bir gün/an?

Oğlumun doğum gününü kutladığımız 8 Şubat, benim için yılın en önemli günü oldu sanırım. Bu yıl 5 yaşına girecek.

2021’de izlediğin çok iyi bir belgesel?

Tayland’da bir mağarada mahsur kalanların kurtarılma sürecini konu eden The Rescue isimli yeni bir belgesel var. Gerçekten çok güçlü ve ilgi çekici.

2022 seni neden umutlandırıyor?

Dünyanın COVID pandemisinde bir köşeyi döneceği ve canlı müziğin yeniden düzenli bir şekilde başlayacağına dair umutluyum. 

Bryce Dessner ile Katia ve Marielle Labèque’in konuk olacağı Rüyalarımdaki Müzik konserine ilişkin detaylara Borusan Sanat üzerinden ulaşabilirsiniz. Müzisyenle klasik kompozisyonları ve BİFO konserine ilişkin sohbetimizi de buradan okuyabilirsiniz.