Z Raporu: Cem Yıldız

Orient Expressions ve iNSANLAR gruplarının bir üyesi olan, yıllarca Acid Arab’dan Sabahat Akkiraz’a birçok isimle birlikte çalan ve üretimler yapan, sayısız dizi ve filmin müziklerine imza atan Cem Yıldız, elektronik sesler ve psikedelik Anadolu tınılarını harmanlayan sound arayışının son mahsulü olan Ben Uçarım Gökler Uçar albümünü nisan ayında yayımlamıştı. Albümün kapanış şarkısı “12”nin klibi de hemen burada.


Daima yaratım sürecinde olan ve şapkasından ne zaman ne çıkaracağını kestirmenin pek mümkün olmadığı müzik insanı Cem Yıldız; küçüklük idolü, hayatta yaptığı gibi ilk iş, son zamanlarda içinde kalan bir şey gibi sorulardan oluşan anketimizi yanıtladı. Buyrunuz Cem Yıldız Z Raporu’na.

bir zamanlar amerika

Hafızana kazınmış ilk film?

Bir Zamanlar Amerika (Once Upon a Time in America). Tam seneyi hatırlamıyorum ama lise yıllarının başı henüz Erzincan’dayım ve bir tane sinema salonu vardı. Büyük bir heyecanla gidip izlemiştim. O ânı unutamadığım için film hâlâ hafızamda.

Son zamanlarda izlediğin çok iyi bir belgesel?

Çok iyi bir izleyici değilim, daha çok stüdyoda enstrüman çalışarak vaktimi geçirdiğim için film-dizi (eğer müzik yapmıyorsam) izlemiyorum. Daha doğrusu odaklanma sorunu yaşıyorum, mesleki bir şey de olabilir. Hâliyle son zamanlarda yeni albümle haşır neşir olduğum için izlediğim belgeseli hatırlamıyorum ama Werner Herzog belgesellerini çok severim.

Hayatta yaptığın ilk iş neydi? Anlatır mısın?

İlk – orta okul yıllarında mahallede çekirdek satıp para kazanmıştım, çok da keyif alıp yaptığım bir işti, her ne kadar eğlence amaçlı olsa bile! Profesyonel anlamda ise, ilk işim olarak üniversite dönemi stüdyo müzisyenliği yapmış ve birçok albüme çalmıştım. Aynı zamanda müzik dershanelerinde bağlama ve solfej dersi vermiştim. Bu arada baya öğrenci yetiştirmişimdir.

Küçükken nasıl bir öğrenciydin?

Aşırı tembel bir öğrenciydim yani karnem zayıflarla doluydu ama yıl sonu hepsini çalışıp geçerdim; öyle de bir hırs yani! Üniversite dönemi ise tam tersi, inek bir öğrenciye dönüştüm.

bruce lee

Küçükken bir idolün var mıydı?

Konservatuar okumaya karar verdiğimde Arif Sağ büyük idolümdü. Diğer idolüm ise Bruce Lee; bir dönem karateye bile gitmiştim.

En iyi yaptığın yemek?

Muftakla aram çok iyi. Özellikle baharat kullanmayı ve karıştırmayı severim, hâliyle elim lezzetlidir. Kızıma da çok güzel tost, omlet, krep yaparım. Hamur işleri hariç diğer yemekleri çok iyi yaparım.

En çok söylediğin yalan?

Görsel hafızam pek iyi değil ama tanımadığım/hatırlamadığım biriyle karşılaşırsam hep tanıyormuş gibi yaparım.

Son zamanlarda içinde kalan bir şey?

Hayat.

Solo olarak çıkardığım albümlerin bir kısmı hep bir olaylara denk geldi. Hâliyle konser/proje vs gibi durumlar hep yarım kaldı veya iptal oldu. Bu tabii sadece benim şahsım için değil aslında, Türkiye’de eğlence sektöründe çalışan herkes için geçerli. Bir de Acid Arab ve bazı yabancı müzisyenlerle yaptığım ortak çalışmaların buradaki bazı basın yazarları tarafından araştırılmadan sadece bağlama çalıp, vokal yapmışım gibi algılanması içimde kalmış bir durum. Besteden, Karacaoğlan şiirini seçmeme hatta şarkının ismine kadar yaratım sürecinin içerisindeydim.