Zamansız Suçlar Film Günleri, 21 Eylül’e dek Kadıköy Sineması’nda

Kürasyonu Hakikat Adalet Hafıza Merkezi tarafından yapılan Zamansız Suçlar Film Günleri, 21 Eylül’e dek her akşam Kadıköy Sineması’nda bir filmle devam ediyor. Farklı coğrafyalarda geçmişle yüzleşmenin zamanla olan ilişkisini kurcalayan seçkideki gösterimlere katılım ücretsiz. 

Hafıza Merkezi’nin zamanaşımı kavramının Türkiye’de ağır insan hakları ihlallerine ilişkin yargılamalardaki suistimalini değerlendirmeyi ve konu etrafındaki farkındalığı artırmayı amaçlayan etkinlikleri kapsamında gerçekleşen Zamansız Suçlar Film Günleri’nin programı İspanya, Endonezya ve Eski Yugoslavya’ya uzanıyor. 

İspanya’da 40 yıllık General Franco diktatörlüğünün mağdurlarının mücadelesine tanıklık ederken, ülkenin hâlen yüzleşmek istemediği acı veren bir geçmişi gün yüzüne çıkaran The Silence of Others (Başkalarının Sessizliği) ile 18 Eylül’de başlayan program, Türkiye prömiyerini yapacak olan The Investigator (Soruşturmacı) ile devam ediyor. Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde görev almış Çek soruşturmacı Vladimír Dzuro izini takip eden The Investigator, eksiğiyle fazlasıyla işletilmiş olan bir adalet mekanizmasının bugüne olan adalet mirasını tartışıyor. 

Yönetmen Joshua Oppenheimer’ın birbirini takip eden iki filmi The Act of Killing (Öldürme Eylemi) ve The Look of Silence (Sessizliğin Bakışı) ise Endonezya’da önce soykırım suçu işleyen faillerin dünyasını farklı bir mercekten gösteriyor, ardından odağını soykırım mağdurlarının deneyimine çeviriyor. Sadece döneminin değil; belki de tüm bir sinema tarihinin en şok edici filmleri arasında gösterilen ve belgesel sinemanın kodlarıyla oynayan iki film, 20-21 Eylül akşamları Kadıköy Sineması’nda olacak.

Hafıza Merkezi’nin “Zamansız suçların zaman aşımı olmaz” dediği kampanyası kapsamında gösterilecek filmlere kayıt olmak için buraya tıklamanız yeterli.