Ziggy Stardust çizgi romanından 9 sayfa paylaşıldı

Neil Gaiman’ın önsözünü yazdığı, Steve Horton, Michael Allred ve Laura Allred imzalı, David Bowie ve alter egosu Ziggy Stardust biyografisi Bowie: Stardust, Rayguns & Moonage Daydreams, Pocket Books etiketiyle Ocak 2020’de raflarda olacak. Geçtiğimiz günlerde çizgi romanın standart baskısının yanı sıra sıkı Bowie hayranları için özel kapaklı bir versiyonunun da satışa çıkarılacağı duyuruldu.

Kitabın sızdırılan kapağında Ziggy Stardust ve grubu The Spiders from Mars’tan Mick Ronson, Mick Woodmansey ve Trevor Bolder’ı görüyoruz. Ziggy’nin elinde tuttuğu ışın tabancası ise grubun “Moonage Daydream” şarkısındaki şu sözlere gönderme olarak yorumlanabilir:

Keep your ‘lectric eye on me babe
Put your ray gun to my head
Press your space face close to mine, love
Freak out in a moonage daydream oh yeah

8 Ocak’ta yayımlanacak çizgi romandan ayrıca dokuz sayfa da paylaşıldı. Çizgi romanın açıklaması ise David Bowie efsanesindeki en büyük parçalardan Ziggy Stardust’ın hayatındaki yerini öğreneceğimizi müjdeliyor:

“Tarihin tek ve gerçek süper kahramanı, dünya dışı rock’n’roll tanrısından esinlenilerek hazırlanan BOWIE: Stardust, Rayguns and Moonage Daydreams, muazzam Ziggy Stardust’ın orijinal biyografik çizgi romanı! […]David Bowie hayattayken modern pop kültürünün en dikkat çekici simgelerinden biriydi. Hem müziği hem de karşıt kültür yaklaşımıyla nesilleri kendine hayran bıraktı ve baştan çıkardı. Ölümünden sonra yarattığı kült ise daha da yoğunlaştı. Sadece bir müzisyen olarak bile Bowie’nin geride bıraktığı miras inanılmaz, ancak hayallerde oluşturduğu fenomen, müzikten çok daha fazlasını da sunuyor… Bowie bir görsel sanatçı olarak renkli estetiği, yaşamından daha büyük imajı ve gerçeküstücülüğün sınırında asılı durma haliyle, yaşamı boyunca sınıflandırmaya ve tabulara meydan okudu. […] BOWIE: Stardust, Rayguns and Moonage Daydreams, Bowie’nin kariyerinin bilinmezlikten fenomenliğe evrilişinin yanında ikinci kişiliği Ziggy Stardust’ın yükselişi ve düşüşünün kendi hayatıyla olan paralel bağını anlatıyor. The Spiders from Mars’ın ayrılışı… Bowie’nin Ziggy kişiliğiyle güreşi… ki bu iç çatışma sadece David Bowie’yi değil, aynı zamanda dünyayı da değiştirecekti…”

David Bowie’nin Ziggy Stardust’a dönüşümünü anlatacak Stardust filminin de gelecek yıl vizyona gireceğini düşünürsek, 2020 yılı Bowie hayranları için Mars’ta bile geçebilir.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz


Yükleniyor...