Zombi filmlerinin efsanevi yönetmeni George A. Romero, 77 yaşında hayatını kaybetti

Korku sinemasında zombi filmleri akımının öncüsü olan George Andrew Romero, 77 yaşında hayatını kaybetti. 1968 yılında Night of the Living Dead filmiyle başlayan serüveninde korku ve sosyal hicvi bir araya getirdiği birçok kült filme imza atan Romero, bir süredir akciğer kanseriyle mücadele ediyordu.

Zombi filmlerinin efsanevi figürleri arasında yer alan George A. Romero, Night of the Living Dead‘in ardından sırasıyla Dawn of the Dead, Day of the Dead, Land of the Dead, Diary of the Dead ve Survival of the Dead filmleriyle, bugün fenomen haline gelmiş birçok zombi filmi için ilham kaynağı olan ve türün belli başlı detay ve kurallarını ortaya koyan bir sinemacıydı. Kendi filmleriyle ilgili verdiği bir röportajda, hiçbir zaman kariyerinin zombi filmleriyle özdeşleşeceğini tahmin etmediğini ifade eden Romero, işlerindeki sihrin zombileri egzotik olmaktan çıkarıp “komşularımız haline getirmek” olduğunu söylüyordu.

Yönetmenin filmografisinde yer alan diğer çalışmalar arasında 1974 yapımı O.J. Simpson belgeseli Juice On The Loose, senaryosu Stephen King imzası taşıyan ve beş korku hikayesi anlatan Creepshow ve bir başka Stephen King uyarlaması olan The Dark Half bulunuyor. George A. Romero’nun ölümünün ardından, sinema ve sanat dünyasından birçok isim sosyal medya hesaplarından efsaneyle ilgili paylaşımlarda bulundu.