İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası başlıyor!

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası başlıyor!

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası “25 yıldır bi’ şey var aramızda” diyor.

Fotoğraf: Cansu Yıldıran

İzmir, Mersin, Antep ve Kocaeli’nde gerçekleştirilen Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşlerinin ardından 25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, 19 Haziran – 25 Haziran tarihleri arasında Taksim ve çevresindeki mekanları, panel, forum, atölye, tiyatro gösterisi gibi çeşitli etkinliklerle dolduracak ve 25 Haziran’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’yle son bulacak. 2013 yılında İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen yürüyüşe 100 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor. 2015 yılındaysa 13. Onur Yürüyüşü beklenmedik şekilde polis tarafından engellenmişti. Geçtiğimiz seneki yürüyüşte de benzer bir polis müdahalesiyle karşılaşıldı ve buna karşılık basın açıklaması birçok farklı yerde okundu.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası bu yılki temasını “Aramızda Ne Var?” sorusu etrafında kurguluyor. “Aramızda Ne Var?” temasına ilişkin çağrı metniyse şöyle:

Türk Dil Kurumu, ‘’İki şeyi birbirinden ayıran uzaklık…’’ olarak tanımlıyor “ara” kelimesini. Peki “ara” sadece ayırır mı iki şeyi, birleştirdiği yerler de yok mudur mesela? İnatla tutunduğumuz aşklarımız, ellerimiz, dokunuşumuz ve birbirimize duyduğumuz arzu var mesela aramızda. Aramızdaki tüm bu kötü, umutsuz görünen şeylere rağmen paylaşmaktan, dayanışmaktan, bir arada olmaktan aldığımız güç var. Bizi incitmek için söylenen kelimelere sahip çıkan cesaretimiz, yılmadığımızın en büyük kanıtı; kentin en ücra sokaklarında yankılanan kahkahamız ve neşemiz var. Farklı biçimlerde, farklı görünümlerde, farklı tatlarda, uzun, kısa, şişman, zayıf, güzel, çirkin, bazen tanımlayamadığımız, bazen de hiçbir tanımlamaya sığmayan, nefes alan, orgazm olan, yürüyen, yaşayan, var olan bedenlerimiz var. Bir “ara”dalığımız var, aynı “ara”yı paylaşmamız var.

O aynı “ara”da benzer baskılara uğramışlığımız da var. Önce derneklerimizi kapatmaya çalışan, son iki yıldır da yürüyüşümüze saldıran, bir araya gelmemizi istemeyen devlet var. Adaletle aramızda Hande Kader’in ve Ahmet Yıldız’ın katillerini yakalamayan cinsiyetçi, eril hukuk var. Emeğimiz ile aramızda “genel ahlak yasası”, patronlar ve pezevenkler var. Kent ile aramızda bizi gettolara hapseden, kenti şekillendiren bir iktidar; evlerimizi mahallelerimizi elimizden alan kentsel dönüşüm; sokaklar ile aramızda, yürüyüşlerimize saldırı çağrısı yapan, devletin ve adil olmayan hukukun açıkça desteklediği paramiliter gruplar var.

Bunların da ötesinde tüm toplumu tahammülsüzlüğe, kendisi gibi olmayanı kabul etmemeye sürükleyen büyük bir kutuplaşma var. Bu kültür artık öyle köklü, öyle güçlü, öyle yerleşik ki, kendi dayanışma ağlarımıza da sızıyor, mücadele alanlarımıza etki ediyor. Aramızda, bizi böyle bölecek, uzaklaştıracak, öfkelendirecek ne var?

Bir arada durmanın her zamankinden daha hayati olduğu bu dönemde, bizi bölen ve bizi birleştiren şeyleri konuşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Gördüğümüz tüm baskılara rağmen 25 yıldır burada, bu sokaklarda, bu ülkede, bu toplumda var olmamızı sağlayan, aramızda çok güzel şeyler var. İçinde bulunduğumuz umutsuzluğa, sürüklendiğimiz atalet haline direnmek için birbirimize tutunmayı öneriyoruz.

  1. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftamız kutlu olsun!

 

 

 

Benzer yazılar