10 maddede Charlotte Lawrence’ı yakından tanıma

Charlotte Lawrence, electro-pop kariyerinin basamaklarını 2010’ların ortası itibariyle heyecanlı adımlarla tırmanmaya başladı. Kasım ayı içerisinde yayımlanacak yeni tekli ve ocakta gelecek albüm öncesinde hikâyesine yakından bakalım.

* Charlotte Lawrence 2000 yılında Los Angeles’ta, Hollywood dünyasının içine gözlerini açtı. Babası, Scrubs dizisinin yaratıcısı olarak tanıdığımız Bill Lawrence. Annesi ise Scrubs’da Jordan karakterini ve yine Lawrence’ın yapımcısı olduğu Cougar Town’da Ellie Torres’i canlandıran oyuncu Christa Miller. 

* Christa Miller, Scrubs’da sadece oyuncu olarak yer almadı. Her ne kadar kredilerde bu bilgiye yer verilmediyse de dizinin müzik süpervizörlüğünü de o yapmıştı. Cougar Town’da da aynı görevin başına geçen (ve bu defa kredi verildiğinden emin olan) Miller, dizide küçük yaştan itibaren şarkı söylemeye meraklı kızının parçalarına da yer vermeyi ihmal etmedi. 

* Küçüklükten beri kısa hikâyeler ve şiir yazdığını söyleyen Charlotte Lawrence, elle tutulur ilk şarkısını da 11 yaşındayken yaptığını ve isminin “Your Love” olduğunu anımsıyor. Seneler içinde geliştirdiği tutkusuna yön veren unsurların başında, etrafında olup bitenler ve bunların ona hissettirdikleri geliyor. Gitarını eline aldığında ilhamını bütünüyle o anda hissettiklerinde buluyor. 

* Charlotte Lawrence, ilk teklisi “The Finish Line”ı 2014 yılında paylaştı. Onu “Ever After” takip etti. Esas büyük atılımını ise 2017’de Grease filminin unutulmaz şarkısı “You’re The One That I Want”a getirdiği yorumla yaptı. Puslu vokaliyle sarıp sarmaladığı bu hisli yorum viral oldu.

* Bu başarısının ardından yolu açılan Charlotte’un kulaklara yapışan müzikal üretimleri “Seventeen”, “Sleep Talking”, “Why Do You Love Me”, “God Must Be Doing Cocaine” gibi parçalarla devam etti. 18 yaşında yayımladığı ilk EP’si Young milyonlarca kez stream edildi. Şarkılarına iç dünyasının bir yansıması olarak yaklaştığını söyleyen Charlotte, müziğiyle kişisel ve derin temaları, farklı duyguları eşelemeye devam edeceğinin garantisini veriyor. Kendisine yapılan “sosyal medya yıldızı” yakıştırmasından da pek hoşnut olmadığını anlıyoruz. 

* DC Comics’in kötülerinden Harley Quinn’in kadın kahramanlarla güçlerini birleştirdiği sinematik macerası Birds of Prey’in soundtrack’inde “The Joke’s On You” parçasıyla yer aldı. Süper kahraman filmleri izleyerek büyüyen Charlotte bu deneyimini tek kelimeyle “sürreel” olarak tarif ediyor. 

* Müziğine dair sıklıkla dile getirdiği konu, ona âdeta terapi muamelesi yapması. Birey olarak değiştikçe ve geliştikçe müziğinin de buna ayak uydurduğunu söylüyor; adımlarını takip ettiği isimler arasında Bon Iver, Avril Lavigne, Phoebe Bridgers ve Patti Smith’i sayıyor. 

* Charlotte Lawrence’ın dikkat çeken bir ortaklığı, YUNGBLUD’ın 13 Reasons Why’ın 2. sezon müzikleri için kaydettiği “Falling Skies”a konuk olmasıydı. Parçanın film-vari bir estetik yaratmak üzere tasarlanmış klibinde ikiliyi dünyada son kalanları canlandırırken izliyoruz.   

* Charlotte Lawrence’ın 2020 mahsulu olan “Slow Motion”, bir ayrılık şarkısı. Bitmesi gereken fakat aşması bir miktar vakit alacak (romantik ya da romantik olmayan) ilişkilere ithafen yazılmış. Şarkıya dair NME’ye verdiği röportajda şunları söylüyor: “Hüzünlü şarkılara meyilli bir yapım var. Beni derinden etkileyen müzikler hep hüzünlü oluyor. Bir yandan da dans etmeyi ve müziğin bedeni hareket ettirme gücünü çok seviyorum. Daima bu iki duygunun arasında kalıyorum. Piyanoda yazdığım bu şarkıda hem hüznü korumaya hem de dinleyicinin gülümsemesini ve hareket edebilmesini sağlamaya çalıştım.” “Slow Motion”ın karantina sürecinde çekilen klibi; Charlotte Lawrence, yönetmen Tyler Shields ve koreograf Tia Rivera’nın ortak bir işi. Charlotte için bu nispeten ufak çaplı prodüksiyon, son derece “özgürleştirici bir deneyim” olmuş.

* Charlotte Lawrence’a son olarak İsveçli prodüktör Alesso’nun geçtiğimiz günlerde yayımlanan “The End” teklisinde kulak veriyoruz. 80’ler dans müziklerinin çarpıcı estetiğini yoğun bir dozda hissettiren “The End”in akılda kalıcı melodiler ve beatlerden yararlanan parlak prodüksiyonu, Charlotte’un hülyalara daldıran vokaliyle mükemmel bir uyum içinde. 

Yükleniyor...