10. Pembe Hayat KuirFest çevrimiçi “Film Kültürlerini Kuiryantelleştirmek” konferansıyla başlayacak

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin 2011 yılında çıktığı, kuir teori ve sanatın görünürlük kazanmasını hedeflediği yolculuğunda 10. yılını kutlayacağı Pembe Hayat KuirFest 2021, eylül ayında gerçekleşecek.

Pandemi koşullarından dolayı yüz yüze etkinlikler eylül ayına ertelense de festival 26-28 Şubat tarihlerinde Film Kültürlerini Kuiryantelleştirmek isimli çevrimiçi konferansla açılışı yapacak. Üç gün sürecek konferansta kuir sanatçılar, sinemacılar, akademisyenler, aktivistler ve kültür endüstrisi emekçileri bir araya gelecek. 

Film Kültürlerini Kuiryantelleştirmek, sinema çalışmalarında temsil edilenin ötesine bakmayı, göz ardı edilen kültürel ve politik alanlara ulaşmayı, kuir sinemanın üretim, dağıtım, gösterim ilişkilerinin, seyirci deneyimlerinin tartışılabileceği bir ortam yaratmayı ve özellikle bu tür tartışmaların dışında kalan Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika (SWANA) bölgesinden kuir bakış açılarına yer vermeyi hedefliyor.

Konferansın “Türkiye’de Kuir Sinema ve Kuir Film Kültürleri” oturumu için, kuir seyirci deneyimleri, kuir üretim pratikleri, kuir kolektifler, dağıtım ve gösterimde kuir imkânlar/ imkânsızlıklar gibi konularda çalışanların 6 Aralık tarihine kadar katkıları bekleniyor. Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı: Damla Tüfekli

Yükleniyor...