11. Pembe Hayat KuirFest’in Ankara ayağı hız kesmeden devam ediyor

Bu yıl #YasaksaYasak etiketiyle yola çıkan Pembe Hayat KuirFest, her şeye inat, lubunyaları kendi hikâyeleriyle bir araya getiren, olumlu deneyimler için alan açan, rengârenk ve ihtişamlı bir programla düzenleniyor. Kuirfest’in 2 Ekim’de sona erecek Ankara ayağı 30 Eylül Cuma günü Goethe-Institut Ankara’da, Türkiye’den Kuir Kısalar özel gösterimi ile açılışı yaptı.

11. defa düzenlenen Pembe Hayat KuirFest‘te, Sadi Güran’ın tasarımıyla hayat bulan 4. Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü de sahibine verildi. Adını 2015 yılında hayatını kaybeden LGBTİ+ aktivisti Zeliş Deniz‘den alan Zeliş Deniz Kuir Sinema Ödülü, kuir sinemayı güçlendirmek ve kuir sinemada emeği olanların yanında olmak gibi amaçlara sahip. Geçtiğimiz yıl yönetmen Metin Akdemir’e verilen ödülün bu yılki sahibi ise Sema Semih.

Uzun yıllardır LGBTİ+ hareketine gönül veren Sema Semih, Gizem Aksu’nun belgesel nitelikli filmi 9/8fight41: hepimiz için 9/8’lik bir dövüş’de yer almıştı. “Çingene gibi dans ederek boks yaptığı” için Nazi rejimi tarafından birçok ayrımcılık biçimine maruz kalan ve Wittenberg Konsantrasyon Kampı’nda öldürülen Rukeli Trollman’ın dövüşünden ilham alan yapım, sanatçının Berlin’e göç deneyiminin ve İstanbul’daki adalet dövüşünün izlerini sürüyor.

11. Pembe Hayat KuirFest’in Ankara programı yarın da devam edecek. Filmlere ve etkinliklere dair detaylı bilgi için Kuirfest’in web sitesini ziyaret etmek yeterli. İstanbul ayağının ise 14-16 Ekim’de düzenleneceği hatırlatalım.