16 oyunluk bir programla “Sahnede Yeniden Buluşuyoruz”

An Yapım organizasyonuyla UNIQ İstanbul Açık Hava Sahnesi’nde 7-30 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Sahnede Yeniden Buluşuyoruz programında, 16 oyun sahnelecek. 

Program için UNIQ İstanbul, Açık Hava Sahnesi’ni tiyatrolara bedelsiz olarak açtı;  yani ticari kaygılarla değil, pandemi sürecini ekonomik olarak ağır geçiren tiyatrolarla dayanışma ihtiyacı gözetilerek tasarlanmış bir etkinlik. 7 Eylül akşamı Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu ortak yapımı Aziz Nesin Kabare ile başlayıp; 30 Eylül akşamı Erdal Özyağcılar ile Berna Laçin’i sahnede bir araya getiren Tiyatro Martı yapımı Hoşgeldin Boyacı ile sona erecek. Toplam 16 oyunun sahneleneceği etkinlik boyunca; Genco Erkal, Tülay Günal, Erdal Özyağcılar, Reha Özcan, Çağlar Çorumlu, Ali Poyrazoğlu, Okan Bayülgen, Tülin Özen, Berna Laçin, Rutkay Aziz, Dolunay Soysert gibi isimler sahnede olacak.

Aziz Nesin Kabare

Program, pandemi nedeniyle yarım kalan sezondan yapılan karma bir seçki içeriyor. Büyük usta Genco Erkal iki ayrı oyunuyla “buluşma” kapsamında açık havada seyirciyle bir araya gelecek. Erkal, kült oyunu Bir Delinin Hatıra Defteri ve sahneyi Tülay Günal’la paylaştığı, Nazım Hikmet’in dizeleriyle bezeli müzikli gösteri Yaşamaya Dair ile 21 ve 22 Eylül tarihlerinde peş peşe açık hava sahnesinde olacak.

Pandemi başladıktan sonra İstanbul’da prömiyer yapacak ilk oyun olan, Moda Sahnesi’nin yeni sezon yapımı Babamı Kim Öldürdü de seçkide yer alıyor. Fransa’nın genç yazarlarından Edouard Louis’nin roman üçlemesinin sonuncusundan uyarlanan, Kemal Aydoğan yönetimindeki Babamı Kim Öldürdü’de Onur Ünsal tek kişilik performansıyla sahnede olacak.

Übü Hep Übü

Prömiyerini geçen şubatta yapan, sezonun yeni oyunlarından, Çağlar Çorumlu’nun başrolünde yer aldığı TiyatrOPS yapımı Übü Hep Übü ile yine pandemiden kısa süre önce seyirci karşısına çıkan ve Reha Özcan’ın Orhan Veli dizelerini sahneye taşıdığı Bir Garip Orhan Veli de programdaki yerini aldı.

Okan Bayülgen; kendi yazıp yönettiği ve Ceren Taşçı, Zeynep Köse, Deniz Bolışık, Ödül Turan, Gizem Dinç, Aybüke Albere ile birlikte sahne aldığı Harem Kabare ile pandemi sürecinde ilk defa tiyatro sahnesine çıkacak.

Westend

Etkinlik; Türkiye tiyatrosunun son dönemde en güçlü nefesleri haline gelen toplulukların oyunlarını da içeriyor. Kumbaracı50’nin Kaldırım Serçesi, DasDas’ın Westend/Batının Sonu, Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu’nun Yangınlar, Yolcu Tiyatro’nun Kürklü Venüs adlı oyunları buluşmada izlenebilecekler arasında.

COVID-19 tedbirlerine uygun şekilde 400 kişi kapasiteyle düzenlenecek etkinlikle ilgili detaylı bilgiye ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz. 

Yazı: İpek Temizkan

Yükleniyor...