16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali: Gösterimler, söyleşiler ve diğer etkinlikler

Bu sene 16. kez düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİ+’ların ve gençlerin mücadelesine odaklanırken soruyor: Yaşanılan haksızlıklar, adaletsizlikler hangi kadraja sığar? Peki ya geçim derdi, erkek şiddeti, insan hakları, gökkuşağı ve çocuk işçilik?

İlk yılından beri sponsorsuz, yarışmasız ve ücretsiz düzenlenen festival, pandemi koşulları nedeniyle bu yıl da çevrimiçi olarak karşımızda. Seçkideki 38 film, 1-9 Mayıs’ta izlenebilecek; programda belirtilen saatlerde ve sadece o zaman diliminde. Tüm gösterimler ve canlı yayınlara ulaşmak, yönetmenlere soru yöneltmek için festivalin YouTube sayfasını takip etmek yeterli.

Dünyanın dört bir yanından işçi filmleri

İspanya Bask LAN Film Festival’inden Itxaso Díaz ile 24 Nisan Cumartesi günü, asıl etkinlikler öncesi bir söyleşi gerçekleştirilecek. Sohbetin ardından, İspanya kırsalındaki kadınları takip eden, Marta Solano’nun çektiği Mujeres de la mar (Deniz Kadınları) belgeselinin gösterimi gerçekleşecek.

Sunuculuğunu oyuncu Yeliz Kuvancı’nın üstleneceği açılış gecesi 1 Mayıs akşamı saat 20.00’de, YouTube kanalı üzerinden izlenebilecek. Gecenin kapanışını El Cielo Es Nuestro Techo (Sınırımız Gökyüzü) isimli belgesel yapacak.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek “Festivale Doğru” bölümünde, dünyanın dört bir yanından diğer işçi filmleri festivalleriyle buluşacağız. Bu bölümde erişime açılacak üç kısa film de Türkiye’de ilk defa gösterilecek.

Ayrıca sinema salonlarının tekelleşmesi nedeniyle kısıtlı gösterim imkânı bulmuş iki film; Emin Alper’in Kız Kardeşler’i ve Kıvanç Sezer’in Küçük Şeyler’i de yeniden seyirciyle buluşacak.

Brezilya’dan Japonya’ya uzanan bir seçki

Bu yıl Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında Türkiye prömiyerlerini yapacak filmler şu şekilde:

* Nae Pasaran (Geçit Yok): 1974’te, bir İskoç kasabasında geçen belgesel; Pinochet diktatörlüğüne karşı Şili Halkı ile dayanışan fabrika işçilerini anlatıyor.

* Hackitat (Politik Bilgisayar Korsanlığının 9 Katmanı): İsveç yapımı belgesel film, antikapitalist bilgisayar korsanlığı üstüne.

* Lenin… The Train (Lenin’in Treni): 1. Dünya Savaşı sırasında içlerinde Lenin’in de bulunduğu göçmenlerin bir trende nasıl Avrupa’dan Rusya’ya ulaştıkları merkezde.

* Bröd och Rättvisa (Ekmek ve Adalet): Bir diğer İsveç yapımı belgesel, günümüzde siyasetin yoksulluk ve sınıflı toplum ile ilişkisini sorguluyor.

* El Cielo Es Nuestro Techo (Sınırımız Gökyüzü): İspanya’daki bir sahilde hepsi kadınlardan oluşan yerel kabuklu deniz hayvanı çiftçilerinin, işlerini kaybetmemek için verdiği mücadele.

* Mujeres del Campo (Kırsalın Kadınları): İspanya kırsalındaki kadınların deneyimleri.

* The Gama Strike (Gama Grevi): Türkiyeli inşaat şirketi Gama işçilerinin İrlanda’daki direnişi.

* Tokyo Higata (Tokyo Gelgit Düzlüğü): Japonya yapımı belgesel günümüz toplumunu kuşatan çevresel yıkım, toplumsal yaşlanma, gelir farkı gibi çeşitli sorunlara yaklaşırken; Japonya’nın savaş sonrası tarihindeki kalkınma ve durgunluğu işliyor.

* Toguzdan Kiyin Egiz (Dokuzdan Sonra İkiz): Belgesel, Kırgızistan’da, küçük bir köyde mütevazı bir ailenin yaşam öyküsünü ele alıyor.

* Sementes- Mulheres Pretas no Poder (Tohumlar: Siyah Kadınlar İktidara): Brezilya yapımı belgesel, siyah kadınların ülkede başlattığı seçim kampanyasına eşlik ediyor.

* Ritmin İsyanı (Riot of Rhythm): Türkiye yapımı kısa film, ilhamını devrimci müzisyenler İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’ten alıyor.

Yükleniyor...