18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 2 Mayıs’ta başlıyor

Bu yıl 18.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. 

Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği, kent/çevre, göç/mültecilik, insan hakları, sağlık konularını işleyen 58’i yerli, 25’i yabancı, toplam 83 film gösterilecek. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin bu yılki seçkisinde Türkiye dâhil 19 ülkeden, 21 uzun metrajlı, 62 kısa ve orta metrajlı kurmaca, belgesel ve animasyon film yer alıyor. İçlerinde Bir Kar Tanesinin Ömrü, Lacivert Gece, Yaban, Aga, Zero Fucks Given gibi uzun metraj kurmaca filmlerinin yanında Yaramaz Çocuklar, Aşk Mark ve Ölüm, Her Şey Dahil, Fatma’dan 40 yıl Sonra, İşçilerin Haziranı, The Other Half gibi uzun metraj belgeseller de bulunuyor.

Festivalin açılış gecesi Cemil Candaş Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Bülent Emrah Parlak üstlenecek ve müzik grubu Seyyah gecede sahne alacak. Açılış filmi ise Cem Kaya’nın yönettiği Aşk, Mark ve Ölüm. Bir de hatırlatma: 60’lardan bugüne Almanya’da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin müzik kültürünü mercek altına alani Aşk, Mark ve Ölüm, 29 Nisan itibarıyla MUBI’de gösterime girecek. 72. Berlinale’den İzleyici Ödülü ile ayrılan belgeseli yönetmeniyle konuşmak üzere, aynı akşam Bant Mag. Havuz / Bina’da buluşuyoruz. Murat Meriç moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşiye katılım ücretsiz. Detaylar burada.

Aşk, Mark ve Ölüm

Afiş tasarımını Mahir Akkoyun’un yaptığı 18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali hakkında ayrıntılı bilgi çok yakında iff.org.trde olacak. Festival kapsamındaki gösterimlerin hepsi ücretsiz katılımla gerçekleşecek.