SÖYLEŞİ: Cem Kaya ile Aşk, Mark ve Ölüm

60’lardan bugüne Almanya’da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin müzik kültürünü mercek altına alan Cem Kaya belgeseli Aşk, Mark ve Ölüm, 29 Nisan itibarıyla MUBI’de gösterime girecek. 72. Berlinale’den İzleyici Ödülü ile ayrılan belgeseli yönetmeniyle konuşmak üzere, aynı akşam Bant Mag. Havuz / Bina’da buluşuyoruz. Murat Meriç moderatörlüğünde gerçekleşecek söyleşiye katılım ücretsiz.

Aşk, Mark ve Ölüm hakkında

1960’lardan itibaren Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden başlayan göç dalgasıyla birlikte, Almanya’nın en büyük yeraltı müzik sahnesinin anlatılmamış hikâyesini keşfe çıkan Aşk, Mark ve Ölüm; yabancı topraklarda bir aidiyet hissiyle başlayıp kendi figürlerini yaratan, yıllar içinde farklı formlara evrilip yeni müzikal yönelimler ortaya koyan kültür üzerine, kapsamı ve tesiri kallavi bir belgesel. 1970’lerde Berlin’deki metro durağından dönüştürülmüş Türkischer Basar ve içindeki gazinodaki düğünlerde takılan marklara, sazlı protest müzikten 1990’lardaki isyankâr hip hop hareketine çok şey söyleyen, uzun bir tarih hattında hızla giden bir duygu treni gibi. 

Zengin bir arşivin yanı sıra güncel röportajlarla desteklenerek hazırlanan belgeselin yönetmen koltuğunda Arabesk (2010) ve Motör: Kopya Kültürü ve Popüler Türk Sineması’ndan (2014) [Remake, Remix, Rip-Off] da anımsanabilecek Cem Kaya oturuyor.

Kapı açılış: 20.00
Söyleşi: 21.00
Katılım ücretsiz
Kapasite 50 kişiyle sınırlıdır.

Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/