2. Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali çevrimiçi gösterimler ve etkinliklerle sürüyor

Kâr amacı gütmeyen ve İzmir’i sinema aracılığıyla dünyayla buluşturmayı hedefleyen 2. Uluslararası 2 Yaka Kısa Film Festivali (2YKFF) 9 Ekim’de başladı. Pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi olarak düzenlenen festival, 17 Ekim’de sona erecek. Kültür için Alan tarafından desteklenen festival, film gösterimlerinde Türkçe sesli betimleme imkânı da sunuyor ve ilerleyen yıllarda pek çok açıdan erişilebilir olmayı, toplumun her kesimine ulaşmayı hedefliyor.

“Farklılığımız, çeşitliliğimiz, hassasiyetimiz” vurgusu etrafında şekillenen; Ekran, Koltuk, Remix ve Artı olmak üzere dört ana bölümden oluşan festivalin bu yılki teması “Cebimdeki”. Her yıl dünyanın farklı bir yakasından bağımsız bir sinema inisiyatifiyle bir araya gelerek 2 yakayı birleştirmeyi ve İzmir’in var olan zenginliğini çoğaltmayı amaçlayan festivalin bu yılki konuğu, Berlin’den bi’bak. 

2014 yılından beri ulus öykülerine, göçe, küresel hareketliliğe ve estetik boyutlarına odaklanan projeler üreten bi’bak’ın 2015’te hayata geçirdiği film programı bi’bakino, “göç ve hareketlilik” söylemleri üzerinden ulusaşırı anlatılara odaklanarak, bu anlatıların bir disiplin olarak filmlerdeki ifadesini çeşitlendirmeyi amaçlıyor. Festivalin önümüzdeki günlerdeki programına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Ezgi Karaarslan

Yükleniyor...