“2020’ye kadar yüzde 50 eşitlik” hareketine İskandinav film festivallerinden destek

Sinema sektöründe toplumsal cinsiyet eşitliğini hedefleyen 50/50 by 2020 (2020’ye kadar yüzde 50 eşitlik) hareketine, Cannes, Toronto ve Venedik film festivalleri gibi önemli oluşumların ardından beş İskandinav festival de katıldı.

WIFT Nordic’in öncülük ettiği anlaşma, geçtiğimiz haftanın başında imzalandı. Anlaşmada; İsveç’in Carl, Danimarka’nın CPH:DOX, Norveç’in Oslo Pix,  Finlandiya’nın Tampere, İzlanda’nın Northern Wave festivallerinden yetkililer yer aldı. Harekete dahil olan her festival, 2020’ye kadar kadın istihdam oranını artırmaya çalışacak. Geçtiğimiz yıl 50/50 by 2020 hareketine dahil olan CPH:DOX festivali direktörü Tine Fischer’ın söylediklerine bakılırsa anlaşma büyük etki yaratabilir gibi duruyor:

“Bir yıl içinde, bir kontenjan belirlemeksizin, yalnızca seçimlerde ve kürasyonda kaliteyi nasıl tanımladığımız üzerine düşünerek büyük değişiklikler gerçekleştirdik.”

Fischer, bu değişimleri rakamlarla da destekliyor. CPH:DOX’un düzenlediği yarışmalara katılan filmlerin yüzde 45’inin kadın yönetmenler tarafından çekildiğini söyleyen Fischer, festival tarafından desteklenmek üzere seçilen projelerin yüzde 52’sinin yine kadınlara ait olduğunu belirtiyor. Ayrıca festival kurulu, kadın temsil oranının yüzde 60 olmasıyla iftihar ediyor.

Carl Film Festivali direktörü Henrik JP Åkesson’ın İskandinav ülkelerinin sinema sektöründe yer alan toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine yorumu ise şu şekilde:

“İskandinav ülkeleri, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kendilerini başarılı görüyor. Daha yapılması gereken çok şey var, özellikle de sinema ve film festivalleri konusunda.”

Yazı: Merve Coşkun