29. Altın Koza’nın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması seçkisi duyuruldu

12 – 18 Eylül’de düzenlenecek 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali için geri sayım devam ederken, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alacak filmler belli oldu. 50 filmin başvurduğu yarışmada sekiz film, Altın Koza Ödülleri için jüri karşısına çıkacak.


Tüm seçkinin yönetmenlerin ilk ya da ikinci uzun metraj filmleri olmaları, ayrıca yönetmenler arasında cinsiyet eşitliği sağlanması dikkat çekiyor. Ali Kemal Güven’den, artık görüşmeyen eski iki okul arkadaşını yıllar sonra bir rakı masasında bir araya getiren Çilingir Sofrası, eşinin ölümünün ardından yılların hesaplaşmasını gasilhanede yapan bir karakterin odakta yer aldığı Gizem Kızıl filmi Bana Karanlığını Anlat, velayetine sahip olamadığı kızını Türkiye dışına kaçırma çabasındaki Fransa vatandaşı bir kadını takip eden Tareq Daoud filmi Yaban ve sınırların kalktığı, gün geçtikçe tekinsizleşen bir üçgende sıkışmış karakterleriyle Ziya Demirel’den Ela ile Hilmi ve Ali seçkide. Prömiyerlerini festivalde yapacak olan Bir Zamanlar Gelecek: 2121 (Yön: Serpil Altın), Kabahat (Yön: Ümran Safter), Mendirek (Yön: Cem Demirer) ve Suna (Yön: Çiğdem Sezgin) da dikkat çekiyor.

29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Uzun Metraj Film Yarışması’nın başkanlığını yönetmen ve senarist Özcan Alper üstlenecek. Jürideki diğer isimler; Odessa Uluslararası Film Festivali eski direktörü ve Palic Uluslararası Film Festivali programcısı Julia Sinkevych, görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış, oyuncu Nazan Kesal, oyuncu Levent Özdilek, müzisyen Fahir Atakoğlu, yazar ve akademisyen Prof. Dr. Umut Tümay Arslan. 

Bu seneki festivalde ödüller, 17 Eylül akşamı düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Uzun Metraj dışında Belgesel, Uluslararası Kısa, Ulusal Öğrenci Kısa ve Adana Kısa Film Yarışması’nda da kazananlar duyurulacak.