3 Soruda: Burak Ata – “Araba Tutması Kulübü”

Burak Ata’nın solo sergisi Araba Tutması Kulübü’ndeki çalışmaları, Erken Rönesans estetiğinin esnetilmiş yorumlarını başrole taşıyan resimler. Bir yandan eklektik bir mizah ve eleştirelliğe de işlerinde yer veren Ata, farklı spor dallarından enstantaneler, yolculuklar ve kişisel deneyimlerini tuvale yansıtıyor. 25 Nisan – 18 Mayıs tarihlerinde Öktem Aykut’ta görülebilecek Araba Tutması Kulübü öncesinde üç sorumuzu yanıtladı.

Kendimizi İçinde Bulabileceğimiz Durumlar – Situations We Might Find Ourselves In, 2018, 90x110cm, tuvale yağlı boya

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?

Maket yapmanın çok zevkli bir şey olduğunu öğrendim. Sergiyi oluşturduğum süre zarfında yoğun bir şekilde resim yaptığım, yapmadığım zamanlarda da resim üzerine düşündüğüm için yeni tanıştığım bu hobi kafamı boşaltmama yardımcı oldu. İşim bir şeyleri sıfırdan oluşturmak olduğu için zaten halihazırda olan bir şeyin parçalanmış halinin tekrar birleştirilmesi ve boyanması fikrini hiç kafam almıyordu, sonra baktım ki pek düşündüğüm gibi değilmiş. Yine saçma ama çok zevkli!

Bu sergiye hazırlanırken sürekli aklında dolaşan bir düşünce?

Yolculuk, bir yerlere gitmek, genelde böyle şeyler düşündüm. Yaptığım resimlerde de çokça yollar, arabalar, uzakta manzaralar var. Sık seyahat etmiyorum ama bir yerlere gittiğim her sefer kafam rahat bir insan olarak geri dönüyorum. İş seyahati olsa bile öyle oluyor, demek ki yer değiştirmek önemli diye düşünmeye başladım. O yüzden de hayatımı daha çok seyahat edebileceğim aynı zamanda da üretimimin kesintiye uğramayacağı bir sisteme oturtmak için çalışacağım.Black Mamba, 2016, 180x115cm, tuvale yağlı boya

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Tuvalin başına bir süreliğine geçmeyip yeni bir eskiz defteri alacağım, bir sürü desen yapmak istiyorum. Onun dışında NBA Playoff’larını hakkıyla izlemek istiyorum. (GO NETS!) Yapmak istediğim maketler var, gün aşırı basketbol oynamak tabii, bir de bu süreçte başlayıp bitiremedğim Witcher‘ı ve Çanlar Kimin İçin Çalıyor‘u bitireceğim.

Mola 2 – Time-out 2, 2018, 100x120cm, tuvale yağlı boya
Artists Shit Too 1, 2017, baseball topu üzerine mürekkepli kalem