3 soruda Canavar ve ilk kişisel sergisi “Herşey yolunda”

Deneysel hip hop kolektifi M4NM’le yaptığı ortaklıklarla da tanınan sokak sanatçısı Canavar’ın ilk kişisel sergisi Beyoğlu Hanif Han’daki Versus Art Project’te açıldı. Serginin adı “Herşey yolunda”. Gerçekten de tırnak içinde bir “Herşey yolunda” bu. Canavar işlerinde şiddet ve öfkenin bulaşıcılığını; toplumsal baskıyı, iktidar sevdasını, fetihçiliği, insanın şehirdeki varoluş ve yaşam mücadelesini merkeze alıyor.

Duvarlara boyadığı hamam böceği temsilleriyle farklı semt sokaklarında beklenmedik karşılaşmalar yaratan Canavar, “Herşey yolunda”da da izleyiciye toplum tarafından dayatılanlarla bir yüzleşme alanı yaratıyor. Bu baskıların bireysel psikolojiler üzerindeki etkisini işlerkenki dayanaklarından bazıları da Kafka’nın “Dönüşüm”ü ve “Babaya Mektup”u ile Nietzsche‘nin “Böyle Söyledi Zerduşt”u .

Muhteviyatının üretim süreci 3 yıla yayılan sergide Canavar’ın 60’a yakın sprey boya çözümlemesi, pentür, gravür ve duvar üzerine gerçekleştirdiği performatif uygulama var. “Herşey yolunda”yı 9 Ekim’e kadar Versus Art Project’te görmek mümkün.

İlk kişisel sergisi için Canavar, 3 soruluk anketimizi de yanıtladı.

İsimsiz, 2019, Kağıt Üzerine Sprey Boya, 70 x 50 cm

Bu sergiden önce bilmediğin bir şey?

Karalahana çorbası.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

Mazoşizm.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Ağaçkakan ile şu ana dek iki kez yaptığımız canlı performans gecelerine devam edeceğiz. Ayrıca beraber hazırladığımız bir kitap projesi var, bitirdik sayılır. Görünen o ki çalışmaya devam.

C1, 2019 Tuval Üzerine Sprey Boya, 178 x 198 cm
İsimsiz, 2019, Kağıt Üzerine Sprey Boya, 70 x 50 cm
İsimsiz, 2019, Kağıt Üzerine Sprey Boya, 70 x 50 cm