3 Soruda: Mehmet Üskül’ün ilk kişisel sergisi “Roots”

Ressam Mehmet Üskül’ün fantastik unsurlar ve coşkulu renklerle bezeli doğa kesitleri ve kalabalık kompozisyonları, ilk kez Kadıköy’deki atölyesinden ayrıldı ve Roots sergisiyle Avlu Bebek’in duvarlarındaki yerini aldı. Serginin ana hattını oluşturan; boyaları kimi zaman başka malzemelerle etkileşime sokarak özgün renk müdahaleleri yaptığı “Orman” serisi, baktıkça içinde kaybolma arzusu uyandırıyor. Roots’u tamamlayan “Sürü” ve “Hedonizm” işleri ise hayvan ve insanlarla dolu bir tuvalde gizli detaylar ve beklenenin aksine kırılmalarla gözünüzü uzun süre üzerinde tutan büyük ebatlarda resimler.

26 Temmuz’a kadar görülebilecek Roots vesilesiyle Üskül’e serginin hazırlık sürecinde aklında dolananları 3 soruda anlattırdık.

Orman III, 2019, 120 x 210 cm ( triptik) T.Ü.Y.B.
Orman’gece, 2020, 70 x 210cm (triptik) T.Ü.Y.B.

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?

İşlerinizi sergilemek istediğiniz şekilde ve tavırda mekânların da olduğu.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce?

Bu sergideki işlerim son üç yılımın ürünü. Bu kadar uzun bir süreden bahsederken, zihnindeki sesi asla susturamayan biri olarak tek bir düşünceye indirgemem çok zor. Kişisel olarak heyecanlar, mutluluklar, kaygılar her an oldu elbet. Ressam olarak ise üslup devamlılığımı ve atölye mesaime olan sadakatimi korumayı amaçladım.

Sürü, 2020, 120 x 185 cm, T.Ü.Y.B.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?

Sergi süresince ziyaretçiyi görmek, sorularını ve yorumlarını duymak; atölye dışında bir salonda, topluca duran çalışmalarımı ziyaretçi gibi izlemek muazzam bir haz. Bunun tadını aldım, şimdi yeni bir seri için çalışmaya başlayacağım.

Sergi mekânından görüntü.

Giriş görseli: Ormanda Köpük, 2019, 50 x 70cm T.Ü.Y.B.