3 soruda Robert Xavier Burden ve oyuncak düşleyen yağlı boyaları

Kanadalı ressam Robert Xavier Burden; oyuncaklar, hayvanlar, hayalî karakterler ve dinî dekoratif motifleri parıltılı kompozisyonlarla bir araya getiren yağlı boya tablolar yapıyor. 2006’da başladığı seri, çocukluk yıllarını geçirdiği evdeki halı ve örtülerin desenlerini, farklı dönemlerden oyuncak ve figürlerle birleştirip gerçeklikle hayal gücü arasındaki çizgiyi silikleştirmek niyetiyle ortaya çıkmış. 

Önümüzdeki yıl ilk solo müze sergisini açmaya hazırlanan Robert Xavier Burden, işlerinin ardındakilere dair 3 soruluk anketimizi yanıtladı.

The Holy Batman

İşlerinde dokunmayı sevdiğin üç duygu ya da fikri paylaşabilir misin? 

Biraz zor ama deneyeceğim: Abeslik, materyalizm ve masumiyetin kaybı.

İnsanların senin ve/veya işlerin hakkında bilmesini istediğin bir şey?

Bu soruya ilk olarak uzun ve içli bir cevap yazdım. Ama sonra hepsini silmeye karar verdim. Onun yerine farklı ve biraz da iğrenç bir cevap vereceğim. 21. yüzyılın en azimli resimlerini yaptığıma inanıyorum. Asla bunu hedefleyerek yola çıkmamıştım.

İşlerini seven insanları memnun etme ve önlerine farklı ya da zorlayıcı şeyler koyma meselesini nasıl dengeliyorsun?

Bugüne kadar hayranlarımın birçoğunun bayıldığı bir sürü resim yaptım. Aynı şekilde birçoğunun hiç hoşuna gitmeyen bir sürü resim de yaptım. Her ne kadar tüm işlerimi birbirine bağlayan net bir oyuncak teması olsa da resimler stil, tema ya da özneler bağlamında birbirinden oldukça farklılar. “Battle Cat” ya da “Voltron” gibi resimlerime yönelen hayranlarım var. Bir yandan da “Battle For The Arctic” gibi güzel sanatlar çevrelerine daha çok hitap eden resimlerim var. İnsanların herhangi bir resmime nasıl tepki vereceği üzerinde tam bir kontrolüm olamaz. Ben inandığım resimler yapıyorum. Ölmeden önce yapmayı hayal ettiğim devasa resimlerden oluşan uzun bir listem var. Hayranlarım bazılarını çok sevebilir, bazılarını da hiç sevmeyebilir. O listedekilerin üzerini çizmek için elimden geleni yapıyorum.

Voltron
Battle Cat
Battle For The Arctic
The Ape Painting
Dinosaur Toys
Boglins
The Bear Painting
Made In Japan
ThunderCats