İşte 42. İstanbul Film Festivali programı

İKSV tarafından düzenlenen ve bu sene 42. yaşını kutlayacak olan İstanbul Film Festivali 7-18 Nisan boyunca bizimle. Festivalin programına dair detaylar, The Marmara Hotel Taksim’de düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu. 14 bölümde, 84 ülkeden, 160 yönetmenin filmleri gösterilecek; konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler ve özel etkinlikler de festival maratonunda yer edinecek. İşte programdan notlar:

*Festivalin açılışını, Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Dram kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Charlotte Regan filmi Scrapper / Hırçın yapacak.

*Festival tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu sinema ve tiyatro oyuncuları Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli’ye verilecek. Ödüller, 6 Nisan gecesi düzenlenecek Açılış Töreni’nde sunulacak. 

*Her yıl Türkiye ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturan ortak yapım, eğitim, networking platformu Köprüde Buluşmalar, 12-13-14 Nisan’da çevrimiçi düzenlenecek. Atölye ödülleri, 14 Nisan akşamı yapılacak ödül töreniyle sahiplerini bulacak.

En los margenes / On the Fridge (Yön: Juan Diego Botto)

*Çeşitli yabancı festivallerden iddialı yapımların yer edindiği yarışma dışı bölümlerde Joanna Hogg, François Ozon, Hong Sang-soo, Fatih Akın, Alice Diop gibi yönetmenlerin ve Penelope Cruz, Willem Dafoe, Adèle Exarchopoulos, Franz Rogowski gibi yıldız oyuncuların son işlerini izlemek mümkün.

* Sinemada yeni anlatım olanaklarına yer açan ve sinematik dili genişleten filmleri seyirciyle buluşturma gayesi taşıyan, yeni bir bölüm de bu senenin programında. Heyula isimli seçkinin küratörlüğünü yönetmen Burak Çelik üstleniyor.

* Türkiye sinemasının önemli yapıtlarının restore ettirilerek gün ışığına çıkarıldığı Dünden Bugüne Türk Klasikleri bölümünde Metin Erksan’ın senaryosunu yazıp yönettiği, Hamlet rolünü Fatma Girik’in üstlendiği, 1976 yapımı İntikam Meleği – Kadın Hamlet izlenebilecek.

Kanunun Kuvveti / The French Connection (Yön: William Friedkin)

*Polisiyeden korkuya, maceradan drama pek çok farklı türde başyapıtlara imza atan usta yönetmen William Friedkin bu yıl özel bir bölümle festivalde. Cesur hikâyeleri, ikonik aksiyon filmleri, zamanının ötesinde ve çoğu kült yapıtıyla 1970’lerdeki “Yeni Hollywood” akımının öncülerinden William Friedkin, Şeytan / The Exorcist ve Kanunun Kuvveti / The French Connection dâhil dokuz filmiyle festivalin retrospektif bölümünde yer alacak. 

*TÜBİTAK’ın “Türkiye’de Film Festivalleri: Yapısı, Ekonomisi, İşleyişi, Seyirci Profili” projesi kapsamında, screenfest: Film Festivali Araştırmaları Dergisi / The Journal of Film Festival Studies tarafından düzenlenen 3. Film Festivalleri Sempozyumu, İstanbul Film Festivali’nin işbirliği ve ev sahipliğinde 7-8-9 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek. Bu yılın sempozyum teması ise “Film festivalleri, fonlar ve sinema endüstrisi”.

42. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film bölümlerinde yer edinecek filmleri aşağıda görebilir; tüm programa festivalin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Yarışma

*Aramızdalar / Animalia / Sofia Alaoui / Fas, Katar, Fransa 

*İnsanlık Ölmedi / The Survival of Kindness / Rolf de Heer / Avustralya 

*Sıradaki Kız /  Next Sohee / Jung July / Güney Kore 

*Su / The Water / Elena López Riera / İspanya, İsviçre, Fransa 

*Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Fransa, İtalya, Almanya 

*Atlantic Bar / Fanny Molins / Fransa 

*Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot / Ayşe Polat / Almanya 

*Üçüncü Dünya Savaşı / World War III / Houman Seyyedi / İran 

*Kopenhag Diye Bir Yer Yok / Copenhagen Does Not Exist / Martin Skovbjerg / Danimarka 

*Pamfir / Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukrayna, Fransa, Polonya, Şili, Lüksemburg

Ulusal Yarışma

*Bir Tutam Karanfil / Bekir Bülbül 

*Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert 

*Bars / Orçun Köksal

*Yüzleşme / Filiz Kuka 

*Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci 

*Kör Noktada / Im Toten Winkel / Ayşe Polat 

*Cam Perde / Fikret Reyhan 

*Boğa Boğa / Onur Saylak 

*Suna / Çiğdem Sezgin 

*Ayna Ayna / Belmin Söylemez 

*Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı 

Ulusal Belgesel Yarışması

*Fatma’dan Sonra 40 Yıl / Sezer Ağgez 

*Düet / İdil Akkuş, Ekin İlkbağ 

*Anqa / Helin Çelik 

*Kim Mihri / Berna Gençalp 

*Dinamo Mesken / Ahmet Karanfil, Yusuf Anavatan 

*Turkish Delight / Pınar Öğrenci 

*Kavur / Fırat Özeler 

*Boşlukta / Somnur Vardar

Deutschlandlieder / Almanya Türküleri (Yön: Nedim Bora Hazar), Gök Kubbenin Sevdaları (Yön: Mesut Tufan) ve Tavuri (Yön: Derviş Zaim) belgesellerinin gösterimleri de yarışmaya ek olarak gösterilecek.

Ulusal Kısa Film Yarışması

*Avrupa Fatihi / Fatih le Conquérant / Onur Yağız 

*Aforoz / Yılmaz Özdil 

*Suriyeli Kozmonot / The Syrian Cosmonaut / Charles Emir Richards 

*Birlikte, Yalnız / Kasım Ördek 

*Diyet / Handan İpekçi 

*Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli, Nükhet Taneri 

*Charette / Sara Pınar Önder 

*Yüzler / Zeynep Demirhan 

*Evcil / Deniz Uymaz 

*Adres / Navnişan / Aram Dildar 

*8 Mart 2020: Bir Günce / Fırat Yücel 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film

*Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert 

*Bars / Orçun Köksal

*Yüzleşme / Filiz Kuka 

*Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı