Kadın Hamlet, restore edilmiş kopyasıyla 42. İstanbul Film Festivali’nde

Yazı: Ulaş Dağ

İKSV tarafından düzenlenen, 42. yaşını kutlamak üzere olan İstanbul Film Festivali, bu sene 7-18 Nisan tarihleri boyunca bizimle. Tüm programı 22 Mart’ta açıklanacak yeni edisyonun jüri üyeleri ve Sinema Onur Ödülleri sahipleri kısa süre önce belli olmuştu. Türkiye sinemasının önemli yapıtlarını restore ettirerek gün ışığına çıkarmaya, bu klasiklerin yeni kopyalarını sinemaya kazandırmaya devam eden İKSV; Metin Erksan’ın senaryosunu yazıp yönettiği İntikam Meleği – Kadın Hamlet’in (1976) Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyasının bu seneki programda yer alacağını da duyurdu.

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Fatma Girik anısına gösterimi düzenlenecek film, 3 unutulmaz karakteriyle: Fatma Girik dosyamızda andığımız yapımlardan biriydi. Gerçeküstü ögeleri filmlerinde sıkça kullanan Metin Erksan, İntikam Meleği – Kadın Hamlet’te fantastik bir dünya önümüze getiriyor. Shakespeare’in belki de en ünlü oyununu kendine özgü benzersiz sinemasal görüşüyle yeniden şekillendiren Erksan’ın versiyonunda olay örgüsü çağdaş bir dönemde, Türkiye’de geçiyor. Hamlet erkek değil kadın, ABD’de eğitim gören bir tiyatro öğrencisi… Fantastik, dram ve trajedi arasında gezinen yapımda özgün oyundan pek uzaklaşılmamış. Pop şarkıları ve hayali orkestralar gibi ögeler öne çıkarken, Girik’in canlandırdığı Hamlet dışında hiçbir karakterin adı aynı bırakılmamış. 

Moskova ve San Francisco film festivallerinde gösterilen İntikam Meleği – Kadın Hamlet’in görüntü yönetmeni Cahit Engin, kurgucu Süleyman Karakaya, besteciler Timur Selçuk ile Dmitri Shostakovich künyede. Başroldeki Fatma Girik’e Sevda Ferdağ, Reha Yurdakul, Orçun Sonat, Nevra Serezli, Ahmet Sezerel, Yüksel Gözen, Ali Cağaloğlu, Ahmet Turgutlu’dan oluşan bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.

Bu sene jüri koltuğunda kimler var?

Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli’ye Onur Ödülleri verilecek 42. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kapsayan Türkiye Sineması bölümü filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri de belli olmuştu. 

Festivalin Ulusal Yarışma jüri başkanlığını yönetmen Emin Alper üstlenecek. Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner de yer alıyor.  

Festival programındaki Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisi yönetmen ve yapımcı M. Tayfur Aydın, yönetmen Nazlı Elif Durlu, yapımcı ve yönetmen Chadi Zeneddine olarak açıklandı. Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmen Cem Kaya, yönetmen Etna Özbek ve akademisyen Lalehan Öcal yer alırken; Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ise fotoğrafçı ve yönetmen Aylin Kızıl, yönetmen – çizgi roman sanatçısı Yorgos Goussis ile yönetmen Volkan Güney Eker jüri koltuğuna oturacak.