Pedro Almodóvar ve Penélope Cruz bir kez daha güçlerini birleştiriyor

Salgın nedeniyle içinde bulunduğumuz karantina sürecini iyi değerlendirdiniz mi? Hep aklınızda olan o senaryoyu, kitabı, tezi yazmayı nihayet bitirebildiniz mi? Sizi bilemiyoruz ancak Pedro Almodóvar için bu süreç, oldukça verimli geçirmişe benziyor.

Hayata evladıyla bağlanan anneler, çocuğundan nefret eden anneler, çocuğunun suçunu üstlenen anneler, öldüğü sanılıp geri dönen anneler… Onun sinemasının en önemli meselelerinden biri olan annelik, bir Almodóvar filmine daha konu oluyor. İspanyol yönetmen, bir süredir geliştirmekte olduğu Madres Paralelas isimli projeyi üç aylık karantinada  tamamlamış. Filmin başrolünde yer alacak isim ise kendisinin ilham perisi Penélope Cruz. Henüz bir sözleşme imzalanmış olmasa da Cruz’un senaryoyu okuduğu ve beğendiği açıklandı.

Çoğu Almodóvar filminde olduğu gibi Madrid’i mesken tutacak yapım, aynı gün doğum yapan iki anneyi odağına alacak. Bu iki annenin çocuk yetiştirme sürecinin ilk yılları, paralel şekilde anlatılacak. Agustín Almodóvar’ın Variety’ye yaptığı açıklamaya göre hazırlıklara ekimde, çekimlere şubatta başlanması planlanıyor. Her şey yolunda giderse film, 2021 sonlarında, İspanya’da gösterime girecek. Röportajda, filmin her şeye rağmen sinema salonlarında gösterilmek istendiği de vurgulandı.

Almodóvar’ın hazırlıkları süren iki projesi daha mevcut. Bunlardan biri Jean Cocteau’nun The Human Voice isimli oyunundan uyarlanacak, Tilda Swinton’ın başrolde yer alacağı bir kısa film… Çekimlere iki hafta içinde başlanacak. Diğeri ise Lucia Berlin’in A Manual for Cleaning Women isimli kısa öykülerinden uyarlanacak bir uzun metraj… Bu projenin ise hâlâ senaryo sürecinde olduğu belirtildi.

Yazı: Merdan Çaba Geçer