İşte 43. İstanbul Film Festivali programı

İKSV tarafından düzenlenen ve bu sene 43. yaşını kutlayacak olan İstanbul Film Festivali 17-28 Nisan boyunca bizimle. Festivalin programına dair detaylar, The Marmara Hotel Taksim’de düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu. 132 uzun ve 12 kısa metrajlı filmden oluşan zengin bir seçki gösterilecek; konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, konserler ve özel etkinlikler de festival maratonunda yer edinecek. İşte programdan notlar:

*İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Beyoğlu Sineması, Şişli’de CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere altı salonda yapılacak. Gösterimler 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30’da olacak. 

*Dünya sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Wim Wenders festivalin onur konuğu olarak ilk kez İstanbul’a geliyor. Festival programında üç filmi var: Alman sanatçı Anselm Kiefer’in yaşamını ve sanat yolculuğunu mercek altına alan, Cannes’da prömiyerini yapan son filmi Anselm, 50. yılında restore edilen kopyasından gösterilecek Alice in den Städten / Alice Kentlerde ve Koji Yakusho’nun başrolünde harikalar yarattığı, Japonya’nın Oscar adayı Perfect Days / Mükemmel Günler. Wenders ayrıca festival kapsamında bir sohbet de gerçekleştirecek.

*Japonya ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 100. yıldönümünde Koji Yakusho da festival için İstanbul’a gelecek. Yakuza filmlerinden romantik dramaya, aksiyondan komediye her türün yükünü rahatlıkla sırtlanan Koji Yakusho; Japonya’nın en tanınmış ve saygın erkek oyuncularından. Yakusho, filmografisinde öne çıkan dört filmiyle festival programında yer alıyor: 13 Assassins / 13 Suikastçı (Yön. Takashi Miike), Under the Open Sky / Gökyüzünün Altında (Yön. Miwa Nishikawa), Shall We Dansu? / Aşka Davet (Yön. Masayuki Suô) ve oyunculuğuyla Cannes’da En İyi Erkek Ödülü’nü kazandığı Perfect Days / Mükemmel Günler.

Origin

*İstanbul Film Festivali’nin en sevilen bölümlerinden Galalar’da bu yıl yer alan filmler arasında And Then We Danced / Ve Sonra Dans Ettik filminin yönetmeni Levan Akin’in büyük bölümü İstanbul’da geçen yeni filmi Crossing / Geçiş, Ava DuVernay’ın Isabel Wilkerson’ın çığır açan 2020 tarihli Toplumda Kast Sistemi: Bizi Bölen Yalanlar adlı yapıtının araştırma ve yazım sürecini beyazperdeye aktardığı Origin / Başlangıç, dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yarışma dışı yapan yeni Richard Linklater filmi Hit Man ve Maryam Keshavarz’ın Sundance’te hem İzleyici Ödülü hem de Senaryo Ödülü kazanarak büyük sansasyon yaratan The Persian Version var.

*Musikişinas bölümü geri dönüyor. Müzik tarihine damgasını vurmuş Ryuichi Sakamato’dan Talking Heads’e ikonik isimlerin konser filmleri ve dünyanın farklı bölgelerinden müziğe gönül verenlerin özgün hikâyelerinin yer aldığı bölümde beş film izleyiciyle buluşacak. 

*Festival programına geçen yıl eklenen “Heyula” bölümü bu yıl da sinemanın yeni olanaklarını deneyen filmleri keşfe çıkartacak. Bu yılki seçkide aralarında Lisandro Alonso’dan Hong Sang-soo’ya Berlin Film Festivali’nden yepyeni filmlerin yanı sıra Carlos Reygadas’ın restore edilen kült filmi Batalla en el cielo / Cennette Savaş yer alıyor. 

*2024 Türk-Macar Kültür Yılı vesilesiyle tasarlanan Macar Rapsodileri bölümü, Macaristan sinemasının en saygın yönetmenlerini bir araya getiriyor. Bölüm kapsamında 1966’dan 2023’e, dramdan canlandırmaya, siyasiden komediye, genç ustadan auteur’lere 12 uzun, 1 kısa metrajlı film gösterilecek.

*Atıf Yılmaz’ın Ümit Ünal’ın senaryosundan sinemaya aktardığı, başrollerini Türkan Şoray ile Oğuz Tunç’un üstlendiği, 1987 yapımı Hayallerim, Aşkım ve Sen‘i Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyasından izleyebilecek. Film ekibi 19 Nisan Cuma günü Atlas 1948 Sineması’ndaki gösterime katılacak. 

43. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film bölümlerinde yer edinecek filmleri aşağıda görebilir; tüm programa festivalin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sweet Dreams
Uluslararası Yarışma

*Cezayir Kralı / Omar la Fraise / The King of Algiers / Elias Belkeddar / Fransa, Cezayir – Dağların Ardı / Oura el jbel / Behind the Mountains / Mohamed Ben Attia / Tunus, Belçika, Fransa, İtalya, Suudi Arabistan, Katar 

*Kehanet / Augure / Omen / Baloji / Belçika, Demokratik Kongo, Hollanda, Fransa, Almanya, Güney Afrika 

*Sonsuza Dek / Nazavzhdy-Nazavzhdy / Forever-Forever / Anna Buryachkova / Ukrayna-Hollanda – Andrea’yı Sevmek / El Amor de Andrea / Andrea’s Love / Manuel Martín Cuenca / İspanya – Cu Li Asla Ağlamaz / Cu Li Never Cries / Pham Ngoc Lan / Vietnam, Filipinler, Fransa, Singapur, Norveç 

*Faruk / Aslı Özge / Almanya, Fransa, Türkiye 

*Embriyo Larva Kelebek / Embryo Larva Butterfly / Kyros Papavassiliou / Yunanistan, GKRY – Pet Shop Days / Olmo Schnabel / İngiltere, İtalya, ABD, Meksika

*Tatlı Rüyalar / Sweet Dreams / Ena Sendijarevic / Hollanda, Fransa, Endonezya, İsveç

Bildiğin Gibi Değil
Ulusal Yarışma

*Son Hasat / The Reeds / Cemil Ağacıkoğlu / Türkiye, Bulgaristan

*Beraber / Belonging / Mete Gümürhan / Türkiye, Hollanda, Belçika

*Rosinante / Baran Gündüzalp   

*Büyük Kuşatma / The Grand Siege / Sinan Kesova 

*Tereddüt Çizgisi / Hesitation Wound / Selman Nacar 

*Bildiğin Gibi Değil / Not What You Think / Vuslat Saraçoğlu 

*8×8 / Kıvanç Sezer 

*Yurt / Dormitory / Nehir Tuna / Türkiye, Almanya, Fransa 

*Suyun Üstü / Afloat / Aslıhan Ünaldı 

*Başlangıçlar / Inpaintings / Ozan Yoleri 

Bir İsim ve Bir Yer
Ulusal Belgesel Yarışması

*Domates Biber Depresyon / Tomato, Pepper, Depression / Aybüke Avcı 

*Bir Parça Memleket / A Piece of Home / Mümin Barış 

*Dargeçit / Hold Still / Berke Baş 

*Şarap Rengi Deniz / Wine Dark Sea / Nefin Dinç 

*Bir İsim ve Bir Yer / A Name and A Place / Can Eskinazi 

*Ege Güneşi / The Ferris Wheel / Ömer Gümüşer 

*Bir Gün, 365 Saat / A Day, 365 Hours / Eylem Kaftan 

*Eclipse / İpek Kent, Efe Öztezdoğan 

*Bazen Hep Birlikte / Otherwise in İstanbul / Didem Pekün 

*Karanlık Zamanlarda Şarkı Söylemek / Singing in Dark Times / Ethem Özgüven 

Onun Kalesinde
Ulusal Kısa Film Yarışması

*36 / Rezan Mir Uğurlu

*Ağlak Bebe / Crybaby / Elif Öner 

*Gukla / The Doll / Emine Uysal Berger, Özgür Ceylan  

*Beyaz Dağın Çocukları / Children of the White Mountain / Yalçın Çiftçi

*Eksi Bir / Minus One / Ömer Ferhat Özmen

*Zarafet ve Şiddet Arasında / Between Delicate and Violent / Şirin Bahar Demirel

*Nasıl Kaybolunur / How to Disappear / Tilbe Cana İnan

*Aç Karnına Çıkmayalım / Cheers to the End / Yiğit Hepsev

*Bir Dostluk / A Companionship / Gürkan Yücel

*Onun Kalesinde / In His Fortress / Yasemin Demirci