5 adımda: Charli XCX ve BRAT albümü

Yazı: Melis Tire

2024 takvim yılının hakkında en çok konuşturan albümlerinin başında Charli XCX’in 7 Haziran’da serbest bıraktığı BRAT geliyor şüphesiz. Albüme dair genel kanı, pop müziğin seyrini değiştirdiği yönünde.  

Atlantic Records etiketli yeni Charli XCX albümü BRAT, 5 adımda mercek altında.


Duygu – Kararlı, kendinden emin

“Kendi yolumda gittim ve başardım. Favori referansın benim, bebeğim.” BRAT bu cümlelerle açılıyor. Bu, Charli XCX usulü pop anlayışının zamanımızın pop müziğini tanımlayacak referans noktası olacağının bir beyanı. Altıncı albümünde artık ne yapmak istediğini tanımlamış bir müzisyenle partilemeye çağırıyor Charli XCX. Kendinden hiç olmadığı kadar emin. Fikirleri, ifade biçimleri ve tercihleri müthiş bir kararlılıkla albümü şekillendirmiş. 

Zemin – Geleceğin pop müziği

Hem geçmişe hem şimdiye hem de geleceğe bakan bir albüm BRAT. Kendi deneyimlerinden ve arzularından hareketle yarattığı müziğe “Future Pop” etiketi yakıştırılyor. Bunda da Charli XCX’İN bir araya getirdiği prodüksiyon ekibinin payı büyük elbette; başta PC Music ve New Alias etiketlerinin kurucusu, hyperpop akımına katkısı büyük İngiliz prodüktör A.G. Cook olmak üzere. BRAT’te parmağı olan diğer isimlerden birkaçı da şöyle: Hudson Mohawke, El Guincho, Gesaffelstein, Omer Fedi, Cirkut…

İşlev – Saygı duruşu 

Akışın zirve noktalarından biri olarak tanımlayabileceğimiz “So I”, Charli XCX için hem bir yol arkadaşı hem de büyük bir ilham kaynağı olan SOPHIE için bir saygı duruşu. Her daim yenilikçi olan müzisyenin mirasından izleri albümün genelinde yakalamak mümkün. 2015 çıkışlı Vroom Vroom EP’si ile müzikal ortaklıklarına start veren ikili, daha sonra çeşitli teklilerde birlikte çalışmıştı. SOPHIE’yi 2021’deki ölümünün ardından şu sözlerle anmıştı Charli XCX: “Farkında olmasam da bana kendim hakkında çok fazla şey öğretti. Ona onun ne kadar özel olduğunu daha fazla söylemiş olsaydım keşke; sadece müziğiyle değil, bir insan olarak da. Seni seviyorum ve seni asla unutmayacağım SOPHIE.”

Görsellik – Charli XCX yeşili

Sade ve ânında akılda kalan bir kapak görseli var BRAT albümünün. Misket limonu yeşiline benzer o yeşil, artık popüler kültürde Charli XCX yeşili olarak anılabilir. Special Offer, Inc imzalı kapak ilk kez paylaşıldığında özensiz olduğuna yönelik bazı eleştirilerle karşılaşmış olsa da kısa sürede bir sansasyona, bir trende dönüşüverdi. Kendi BRAT kapağınızı yapabileceğiniz web siteleri sayesinde sosyal medyada feedlerinde meme çeşitlemeleriyle de sık sık rastlıyoruz.

Rakamlar – Birisi “liste başarısı” mı dedi?

7 Haziran’da yeryüzüne inişini yapmasının ardından müzik dünyasının birinci gündem maddesine dönüşen BRAT, an itibarıyla Metacritic platformunda ulaştığı 95 ortalama puanla 2024 albümleri arasında zirveye yerleşmiş durumda; tüm zamanlarda en yüksek Metacritic puanına ulaşan 16. albüm. Ayrıca BRAT, hem ülkesi İngiltere’de hem de ABD’de Charli XCX diskografisinin en yüksek satış rakamlarına ulaşan albümü oldu. Billboard 200 listesine girişini 3 numaradan yapan albüm, Spotify’da yalnızca çıkış gününde 17.5 milyon stream’e ulaşarak yeni bir Charli XCX rekorunu da beraberinde getirdi.