Jefe, grime, alter egolar ve dahası

Röportaj: Güven Yalın

Jefe, 2015’ten bu yana yerli hip hop sahnesinde üretimlerini aralıksız sürdürüyor. 2022 de kapsama alanını iyiden iyiye genişlettiği bir yıl oldu. Listelerin zirvesine demir atan “NFT” teklisi ve bir kısa filmin eşlik ettiği Motive ortaklıklı tematik EP’si CHORBA’nın ardından seneyi “Prens” adlı yeni şarkısıyla kapatıyor Jefe.

Jefe ile “Prens”i, üretim metotlarını, kurucularından olduğu Savana kolektifini ve dahasını konuştuk. 

CHORBA yılın akılda kalıcı işlerinden biri oldu kesinlikle. Uzun, detaylı bir hazırlık süreci ve büyük bir prodüksiyonla hayat bulan bu iş, kişisel üretim metotlarını nasıl etkiledi? Şarkı yazımına dair daha öncesine göre farklı düşünmeye başladığın şeyler oldu mu?

Bu kısa vadede çok fark edilebilir bir durum değil; henüz CHORBA çıkalı birkaç hafta oldu diyebiliriz. Ama eminim ki projenin gidişatı bile zamanla içeriklerimde ara ara değineceğim bi konuya dönüşecektir. Öte yandan bir şeyler yazarken belli bir yönteme sahip olduğumu düşünmüyorum. Bu işin ruhu, ânı ve akışı yakalamakla alakalı bana kalırsa.

Yeni şarkın “Prens”te mikrofonu alter egona devrediyorsun. Karakter tasarlamak şarkı yazarken başvurduğun yollardan biri midir? Başka kişilerden başka hikâyeler dinleyecek miyiz Jefe’den?

Kesinlikle evet. İlk albümümden beri bu tip hikâyelerle insanların karşısına çıkmayı seviyorum. Ama artık “Prens” ile beraber kendi hikâyelerim dışında görünmek istediğim karakterler ve kendi yarattığım dünyalardan beslenmeye başladım diyebilirim. Yani evet başka hikâyeler dinleyeceğiz.

Parçanın prodüksiyonunda grime ve afro swing referansları var. Grime kültürüyle nasıl tanıştığını hatırlıyor musun? Senin için bu janrda öne çıkan albümler, MC’ler hangileri?

Bu ritimlere uzun zamandır aşinaydım, neredeyse çocukken dinlediğim Sean Paul şarkılarından beri. Ama son birkaç senedeki UK piyasasının yükselişi biraz tarzın içine çekti beni ve araştırmaya başladım. Özellikle Sean Paul – Trinity albümü ve Pa Salieu’dan grime dinlemeyi seviyorum.

Yaşadığın yer ve müziğin arasında nasıl bağlantılar görüyorsun? Şarkıların içinde bulunduğun ortamı ne kadar yansıtıyor?

Aslında artık single projelerimde yaşadığım yeri temsil eden konulara değinmiyorum. P.A.$$$.A albümünde bir konsept altında Bayrampaşa’yı, içinde bulunduğum ortamı yansıttım ve fazlasıyla temsil ettim. Artık bu konulara deyineceğim projelerin daha vurucu olmasına çalışıyorum.

Savana için de hızlı geçen bir yıl oldu 2022. Kolektif bir üretim hâlinin parçası olmak senin için ne ifade ediyor? Savana’dan yeni havadisler var mı?

Ayrılıklar ve yeni arkadaşlıklar, tren giderken birilerinin tutunmaya devam etmesi lazımdı ve şu anki ekibimiz uzun yıllardır birbirini tanıyan, belli bir üretim dengesi yakalamış sanatçılar. Bence herşey çok keyifli. Sadece kendim için değil; hepimiz için ne ifade ettiğini Savana toplu albümünde görmeniz mümkün

Geçtiğimiz bir seneyi hayalinde canlandırdığında kulağında ilk hangi şarkıyı duyuyorsun?

Sean Paul – “Change the Game”.

2023 planlarına dair ipuçları da almak isteriz. Seni yeni yıla dair en çok ne heyecanlandırıyor?

MILLENNIUM ALBUM!