5 adımda Twenty One Pilots ve Clancy albümü

Yazı: Melis Tire

Columbus, Ohio merkezli Tyler Joseph ve Josh Dun ikilisi Twenty One Pilots, küresel çapta bilinirliğini sağlayan Blurryface (2015) ve Trench (2018) albümlerinde olduğu gibi tematik bir kurgu inşa etmeye devam ediyor yeni albüm Clancy ile. Prodüksiyon için bir kez daha Paul Meany ile ortaklaştıkları kayıt, bütünlüklü anlatısının yanında iç içe geçirdiği janrlar ile de grubun en renkli işlerinden biri.

Fueled By Ramen / Elektra ortaklığıyla yayımlanan yeni Twenty One Pilots albümü Clancy’yi 5 adımda inceledik.


Zemin – Dema sagası devam ediyor

Trench (2018) koleksiyonu, isimlerini Blurryface (2015) albümündeki şarkıların alıntılarından alan dokuz piskoposun yönettiği, akbabalar tarafından korunan Dema adlı kurgusal şehre dair öyküler anlatıyordu. Dema, insanın kontrolünü güvensizliklerine kaptırdığı zihinsel alanın bir temsili aslında. Trench de bu negatif etkilerin arasında kalan, farkındalık ve kendine hâkimiyetin tam olarak kişide olduğu, sahipsiz bir bölge. Yeni albüme adını veren Clancy ise Dema’ya dair hikâyeleri aktaran anlatıcı karakterin ta kendisi. 

Duygu – Yüzleşme zamanı

Hem Twenty One Pilots’ın hikâyesinin baş kahramanı hem şarkı yazarı olarak Tyler Joseph hem de kendini koşulsuz bir şekilde bu anlatıya ortak edecek olan dinleyici için dev bir boy aynasına bakma deneyimi vadediyor Clancy’nin şarkıları. Şarkı yazarlığı açısından olmasa da düşünsel olarak grubun olgunluk dönemine adım attığını idrak ediyoruz. Biraz ders alır / verir bir tonu var ama bunun kıvamı da iyi tutturulmuş. Kapanış şarkısı “Paladin Strait” buna iyi bir örnek olacaktır.

İşlev – “Yalnız değilsin”

Twenty One Pilots diskografisinin en kırılgan, en açık sözlü albümü Clancy. Solist Tyler Joseph; kişisel deneyimlerinden çıkarımlarını, bağımlılıklarını bir bir deşiyor. Albümün en belirgin mesajların başında senden bir ses duymaya ihtiyacı olabilecek kişileri yalnız bırakmamak geliyor. “At the Risk of Feeling Dumb” parçasında denklemin iki tarafından da bakarak bu irtibat bağlarının ehemmiyetini vurguluyor Joseph.

Sonik Harita – Tanıdık ve çeşitli

İkilinin önceki işlerine, özellikle Trench ve Blurryface’e aşinaysanız, Clancy’nin oyunlu ve değişken akışına ayak uydurmanız uzun sürmeyecek. Bundan evvel bir şekilde temas ettikleri tüm estetiklerden biraz biraz sızıyor parçalara. Hikâyenin sonuna yaraşır bir kapsam tabii. Bir şarkı da synth-pop tınılarına, bir diğerinde isyankâr emo rap numaralarına, kısa bir sekansta reggae salınımlarına ya da en beklemediğiniz anda melankolik arpejlerle baş başa kalmaya hazır olun.

Etki Alanı – Bir albümden fazlası

Clancy, Twenty One Pilots’ın on yıla yakın zamandır ördüğü dev anlatının yeni bölümü olarak işitsel hikâyeciliğin sınırlarını zorlayan bir iş. Tüm bu detaylı kurguyu, duygu değişimlerini ve satır aralarında kalanları aktarmayı mümkün kılmak adına işitsel dünyayı bir video klip serisi de destekliyor. Clancy’deki her parça için çekilmiş videolar, grubun YouTube sayfasında izlenebilir.