5. Bozcaada Caz Festivali’nin Keşif programından tavsiyeler

SONIC BOOM, Büyük Ev Ablukada, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, Alp Ersönmez, Fazer gibi isimlere yer veren heyecan verici programıyla Bozcaada Caz Festivali’nin 5. buluşmasına günler kaldı. Festival her yıl olduğu gibi, yalnızca müziğe odaklanmıyor. Her geçen yıl kapsamı genişleyen Keşif programı; beden odaklı doğaya dönüş atölyeleri, adaya has lokal ürünlere odaklanan gastronomi etkinlikleri, paneller, söyleşiler ve keşif rotalarıyla farklı ilgi alanlarını buluşturacak. 

Festivalde canlı müziğin start alacağı 20 Ağustos’tan 1 gün önce başlıyor Keşif etkinlikleri. Geniş mi geniş programdan panel ve atölye tavsiyelerimiz var.

Esmiyor Podcast ile doğaya ses verin

Derin Altan ve Utku Güven’in “esmiyorsa bir sebebi var” diyerek başladığı; iklim değişikliğini farklı açılardan uzman konuklarıyla masaya yatıran podcast serisi Esmiyor, Bozcaada Caz Festivali süresince hem yayınlar yapacak hem de zihin açıcı paneller düzenleyecek. 

Derin Altan’ın moderasyonunu üstleneceği Kısır Döngüden Çıkış İçin ‘Kültürel Dönüşüm’ panelinin konuşmacıları moderatörlüğünde İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece Aydınlık; Adım Adım ve Açık Açık Kurucu ortağı Doç. Dr. Itır Erhart ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ali Alper Akyüz. 

Bozcaada Karbon Nötr Olabilir Mi? başlıklı açık oturumda ise Güney Kore’nin 2030 yılında karbon nötr olmayı hedefleyen Jeju adasını örnek alarak Bozcaada’nın karbon nötr olmasını sağlayacak yöntemler üzerine bir beyin fırtınası yapılacak.

Canlı müziğin geri dönüşü üzerine

Bozcaada Caz Festivali ve 3dots kurucu ortağı Murat Sezgi moderatörlüğünde gerçekleşecek Hi world! Is Live Music Back..?? isimli panelde, pandemi sonrası dönemde canlı müzik sektörü ve bu sektörün bileşenlerinin adaptasyon süreçleri ile metotları değerlendirilecek. Konuşmacılar Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay,  Salon İKSV Direktörü Deniz Kuzuoğlu ve Jazz Club Fasching CEO’su ve Stockholm Jazz Festival Direktörü Eric Birath.

İkili normatifliğin ötesinde cinsiyet dengesi

Looking Beyond Numbers for Gender Equality panelinde sanatçıları ve sivil toplum liderleri, kişi sayısı ve ikili normatifliğin ötesinde cinsiyet dengesini tartışacak. Doç. Dr. Itır Erhart moderasyonunda gerçekleşecek panelin konuşmacıları Tunesisters Entertainment ve Oyoun Kurucu Ortağı Louna Sbou, British Council Sanat Müdürü Esra A. Aysun ve  Y+O kurucusu ve eğitmen Ebru Nihan Celkan.

Gastronomi meraklılarına

Atölye ve tadım etkinlikleriyle “tadı damaklarda kalacak” bir program sunuyor Bozcaada Caz Festivali. Yiğitcan Gençer & Selçuk Aykan’ın katılımıyla ORGANICS by Red Bull Gastro Session, Aposto! bünyesinde faaliyet gösteren Apéro’nun düzenlediği Burak Ayaz ile Endemik Kokteyl Atölyesi, 90’ların ortalarından bu yana kokteyller üzerine çalışmalarını sürdüren Öztürk Koca ve Jack Lives Here ortaklığıyla düzenlenen Öztürk Koca ile Miksoloji Atölyesi, iştah açıcı önerilerimiz.

Keşif programının tamamı için buraya.