57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin uluslararası yarışma filmleri belli oldu

Bu yıl 57. kez düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri üyeleri ve filmleri belli oldu. 3 Ekim’de başlayacak festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nın kazananları 10 Ekim’de, Kapanış ve Ödül Töreni’nde belli olacak.

Çoğu Venedik Film Festivali’nde prömiyer yapan filmlerden oluşan seçki, Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciye sunulacak. Dünyanın dört bir yanından toplam on film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarındaki 120 bin TL para ödülü ile En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında da Altın Portakal heykelciği için yarışacak.

Yarışmadaki 10 Film

En Başarılı Prodüksiyon (The Big Hit)

Yarışmanın merakla beklenen filmleri arasında Emmanuel Courcol’un 1985’te İsveç’te yaşanan gerçek bir olaydan esinlendiği; Cannes Film Festivali’nin bu yılki seçkisinde yer alan, cezaevinde tiyatro atölyesi düzenleyen işsiz oyuncu Etienne ve mahkûmların Godot’yu Beklerken’i sahneye koymalarının dokunaklı hikâyesini anlattığı komedisi En Başarılı Prodüksiyon (The Big Hit) var. 

Çelik Kızlar (Ladies of Steel)

Hitchcock’un Vertigo ve Kieslowski’nin Véronique’in İkili Yaşamı filmlerinin izinden giden Macar yönetmen Lili Horvát’ın, aşk ve delilik arasındaki ince sınırı mercek altına aldığı Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık (Preparations to be Together for an Unknown Period of Time) ve Pamela Tola’nın, kardeşleriyle çıktığı yolculukta gençliğini ve yaşadıklarını yeniden gözden geçiren, evlilik uğruna nelerden vazgeçtiğinin farkına varan 75 yaşındaki bir kadını konu edinen komedisi Çelik Kızlar (Ladies of Steel) da festivalde yarışacak. Massoud Bakhshi’nin, İran toplumunda kadının konumu ve adaleti sorgulayan, Sundance Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü ile dönen filmi En Uzun Gece (Yalda, a Night for Forgiveness) de yarışma filmlerinden.

200 Metre (200 Meters)

Geçtiğimiz haftalarda sona eren 77. Venedik Film Festivali’nin ardından, yine Türkiye’de ilk kez Antalya’da gösterilecek; Filistinli yönetmen Ameen Nayfeh’in çektiği ve başrolünde Ali Suliman’ın yer aldığı, İsrail işgali altındaki topraklarda Filistinlilerin yaşadıklarının çarpıcı portresi 200 Metre (200 Meters) ve Uberto Pasolini’nin gerçek bir hikâyeden uyarladığı, aile ve evlat edinme konularına derin bir duyarlılıkla yaklaştığı filmi Alelade Bir Yuva (Nowhere Special) da merak uyandırıyor. 

Bağlar / Bağcıklar (The Ties)

Bir çiftin 30 yılına odaklanarak aşk, sadakat, ihanet, pişmanlık ve utanca dair çağdaş bir öykü anlatan Daniele Luchetti imzalı Bağlar / Bağcıklar (The Ties), Ana Roche de Sousa’nın İngiltere’deki Portekizli göçmen bir çift üzerinden, sesleri duyulmayan bir kesime ayna tuttuğu Dinle (Listen), Arab ve Tarzan Nasser kardeşlerin Gazze’deki siyasi çalkantıların ortasında, zorlukların yanı sıra absürt durumlara vurgu yaptıkları aşk hikâyesi Gaza Mon Amour ve 2006 yapımı Esma’nın Sırrı’yla hatırı sayılır bir başarı elde eden Bosnalı yönetmen Jasmila Žbanić’in kamerasını bir kez daha Bosna Savaşı’na çevirdiği Nereye Gidiyorsun, Aida? (Quo Vadis, Aida?) yarışmada yer alan diğer filmler.

Jüride kimler var?

Avrupa Sinema Akademisi yönetim kurulu başkan yardımcısı, Berlin’de Altın Ayı Ödülü’nü kazanan Pozitia Copilului (Çocuk Pozu), Oscar’a aday gösterilen ve birçok dalda Avrupa Sinema Akademisi Ödülü kazanan Toni Erdmann başta olmak üzere Cannes, Locarno, Sundance gibi festivallerde 200’e yakın ödül kazanan altmıştan fazla filmin Romanyalı yapımcısı Ada Solomon. İlk filmi Tepenin Ardı ile Berlin Film Festivali Forum Bölümü’nde Caligari Ödülü’nü, ikinci filmi Abluka ile 72. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan, geçen yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan, ulusal ve uluslararası festivalleri dolaşan Kız Kardeşler filmiyle pek çok ödüle layık görülen Emin Alper. Tribeca ve Les Arcs Avrupa Film Festivalleri’nin Sanat Yönetmeni, Reykjavik Film Festivali Program Direktörü Frederic Boyer. Behrooz Afkhami, Masoud Kimiai, Dairush Mehrjui, Tahmineh Milani gibi sinemacılarla çalışan, dünyaca ünlü festivallerde ödülleri bulunan, yönetmenliğini yaptığı ilk filmi One Night ile Cannes Film Festivali’ne seçildikten sonra kariyerine kamera arkasında da devam eden İranlı oyuncu, yönetmen ve senarist Niki Karimi. Eserleri, New York Modern Sanat Müzesi (MoMA), Lincoln Center, Guggenheim Müzesi, Harvard Film Archive ve Forum des Images gibi kurumlarda yer alan, Toronto Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve geçen yıl Antalya izleyicisiyle buluşan Three Summers (Üç Yaz) ile tanınan film ve video sanatçısı Sandra Kogut.

Yazı: Ezgi Karaarslan