90’lar alternatif rock sahnesine dalacak bir belgesel serisi: I Don’t Belong Here

90’larda grunge rüzgârını takip eden alternatif rock akımının ardındakileri, etkilerini ve bu sahneyi popülerleştiren unsurları masaya yatıracak bir belgesel serisi yaklaşıyor. Projenin ardındaki isim Lance Bangs, serinin ismi ise I Don’t Belong Here. 

Okurken kendiliğinden melodisi kulaklara çalınan cümle, tahmin ettiğiniz gibi Radiohead’in en bilindik şarkılarından “Creep”ten alınmış. Aidiyet, dışlanmak, sanat dünyasında yer edinmek gibi perspektiflerden mevzu bahis sahneye yaklaşacağını “Buraya ait değilim” anlamına gelen bu cümlenin isim olarak seçilmesinden anlamak mümkün.

Lance Bangs, 90’ları ve alternatif rock janrının ivmelenmesini tam kalbinde yaşamış bir yönetmen ve yapımcı. Sonic Youth, Nirvana, Neutral Milk Hotel, Green Day, R.E.M., Mike Watt, The Black Keys gibi isimler için klipler çekti. Ayrıca Sonic Youth’un konser filmi Daydream Nation, Kült mertebesine erişen Slint albümü Spiderland’e odaklanan Breadcrumb Trail ve Californialı alternatif rock harikası Pavement için bir retrospektif değerinde olan Slow Century belgesellerinin de ardındaki isim aynı zamanda. Kendisi Sleater-Kinney üyesi Corin Tucker’ın da eşi. Yani böylesi bir seri için kolları sıvamış olmasına hiiiiç şaşırmamalı.

Lance Bangs
Lance Bangs

Belgeselde anlatılacak hikâyelerin; dönemin akıl tutulmaları arasında bir anlam arayan müzisyenlerin, plak şirketlerinin, yapımcıların ve yetenek avcılarının perspektifinden aktarılmasına önem verdiğini vurguluyor Lance Bangs. Yönetmen, bugünden baktığında alternatif rock türünün 90’lardaki yükselişinin ve sektördeki yerinin müzik tarihindeki “absürt ve gerçeküstü bir an” olarak görüyor ve bu çağdan öğrenecek daha birçok şey olduğuna inanıyor.

90’lar alternatif rock sahnesi, anaakımın dışında konumlanmasına rağmen geniş kitlelerce benimsenmesi, bağımsızlığı, kadın müzisyenlerin daha fazla görünür hâle gelmesi, dışlananların sahiplenildiği bir kültür yaratması ve tüm isyanıyla bitmek tükenmek bilmeyen bir ilham hazinesi olmaya devam ediyor. Bu yükselişin öne çıkan kahramanları, üretimleri ve alışkanlıklarına Sadi Güran’ın illüstrasyonları eşliğinde kafa uzattığımız A’dan Z’ye 90’lar alternatif rock sahnesi dosyası da meraklıların ilgisini çekebilir.

I Don’t Belong Here, Bangs’in kurucusu olduğu yapım şirketi Anonymous Content çatısı altında hayat buluyor. Henüz hangi platformda ve ne zaman yayımlanacağı ise belli değil. Lance Bangs, hem yapımcı hem yönetmen olarak dümende.

Bir başka alternatif rock nostaljisine de Succession yıldızı Nicholas Braun ve HBO ortaklığıyla tanık olacağız. Bu kez 2000’lerin alternatif rock’ına temas edecek fakat kurgusal bir grubu takip edecek One For The Road isimli dizi, geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Nicholas Braun, dizinin yapımcı ve senaristliğini Spider-Man filmlerinin yapımcılarından Chris Buongiorno ile üstleniyor. Her bölümü yarım saat olacak yapımın sinopsisi şöyle: 

“2000’ler başlarında hızla değişmekte olan bağımsız müzik sahnesinde hayatta kalmakta zorlanan yetenekli ama işlevsiz bir grubun içten ve gerçekçi hikâyesi.”

Yazı: Eftelya Koyuncu