90’lardan günümüze: Blue Man Group

2018’in en heyecan verici ve görkemli etkinliklerinden bir tanesi Zorlu PSM’de başladı: Blue Man Group 24 performanslık bir programla Zorlu PSM Ana Tiyatro’nun bugüne kadar gördüğü en renkli şovlardan birine imza atacak. 1991’de kurulan Blue Man Group’un 30 seneye yaklaşan macerasına göz atıyoruz.

1980’lerin sonunda Manhattan Lower East Side’da yaşayan Chris Wink, Matt Goldman and Phil Stanton isimli üç arkadaşın işbirliği ile ortaya çıkan Blue Man Group ilk olarak New York  sokaklarında 80’lerin bitişini kutlamak için gerçekleşirdikleri acayip performanslar ile tanındı. Dönemin MTV’sinde yayınlanan bu şov kısa zamanda epey üne kavuştu ve takvim 1991’i gösterdiğinde ekip bugün hala düzenli şovlarını sürdürdükleri prestijli Astor Place Theatre’da ilk kez sahne almıştı.

Gösterilerini çeşitli spesifik temalar etrafında kurgulayan Blue Man Group’un performanslarını incelediğimizde teknoloji, bilim, internet, sosyal medya, bilgi kirliliği, bilinç, kültürel normlar gibi konuları naif ve masum bir perspektifi esas belirleyerek ele aldıklarını görüyoruz. Şovlarını aile dostu bir vizyonla yaratan ekip aynı zamanda Autism Speaks organizasyonun yararına otizm spektrumundaki çocuklar için de özel şovlar yaratıyor.

Bugüne kadar sahne şovlarının yanısıra farklı alanlarda da faaliyet gösteren Blue Man Group bir müzik topluluğu olarak da üretim yapıyor. Bugüne kadar Audio, The Complex ve Three (2016) isimli üç stüdyo albümü yayınlayan ekip, ilk albümleri ile Grammy ödülüne de aday gösterilmişti. Stüdyo albümlerinin yanısıra pek çok tekli, EP ve sahne şovlarını da içeren DVD’ler yayınlayan Blue Man Group aynı zamanda müzik sahnesinden Moby, Ricky Martin, Tiesto, Tracy Bonham, Dave Matthews, Gavin Rossdale ve Venus Hum gibi isimlerle çeşitli işbirlikleri gerçekleştirdi.

Günümüzde orijinal, yaratıcı ve üretken stilleri ile eğlence ve müzik sektörlerinde kendilerine özel bir yer açmış nadir oluşumlardan biri olan Blue Man Group sık sık kullanılan bu klişe deyimi yerine getirerek gerçekten yediden yetmişe herkesin keyif alabileceği, yüksek enerjili, rengarenk ve unutulmaz bir şov vadediyor. Tükenmeden biletinizi alın diyerek sizi detaylı bilgi için buraya, biletler için ise şuraya yönlendiriyoruz.