adidas P.O.D.SYSTEM Hakkında Bilmeniz Gerekenler

‘‘Yeniden hayal etmek çok önemli. İlham almak için geçmişinize bakmak, ancak asla bulduklarınızla yetinmemek…’’  Nic Galway – adidas Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı

adidas’ın bu yaz başında piyasaya sürdüğü P.O.D.SYSTEM yeni bir ayakkabı modeli olmanın ötesine geçen ve tasarım sürecinin kendisini de derinden değiştiren bir proje. adidas tasarım ekibinin ilk defa akıllarında belli bir destinasyon olmadan, özgür bir şekilde atıldığı bu projede amaç ise adidas’ın sık sık başvurduğu kolektif hafızasından yola çıkarak, arşivindeki sıra dışı parçaları günümüzün ihtiyaçlarına ve geleceğin vizyonuna uyarlayarak bir araya getirmek oldu.

Gerek yenilikçi yaklaşımı, gerek kültürel konumlandırması, gerekse teknolojik gelişmeleriyle P.O.D.SYSTEM, adidas’ın sokak kültüründen ilham alan ve sokak stilini besleyen Originals vizyonunun yanı sıra performans ürünlerindeki ileri teknolojiyi de odağına koyan ve bir anlamda bu farklı iki segmenti bir modelde bir araya getiren yönüyle de epey dikkat çekici. P.O.D.SYSTEM hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken tüm detayları toparladık.

adidas’ın geçmişi geleceği şekillendiriyor: Point of Deflection System

‘‘90’lar, bizim pek çok yeni ayakkabı yaptığımız bir dönem… Tabii o zamanlar her şey analog ve manüeldi… O döneme geri dönüp, bugünün potansiyeline sahip olduğumuzda neler yapabileceğimizi hayal ettik.’’
Nic Galway – adidas Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı

P.O.D.SYSTEM, sokak kültürü tarihinden özgürce ilham alarak yaratan adidas’ın, yeni projesini hayal etmek için kendi kolektif hafızasına dönmesiyle ortaya çıktı.

Spor ayakkabı tasarımında tek parça taban ezberini bozan P.O.D tasarımı, 90’ların ortalarında doğal ayak hareketinin desteklenmesi amacıyla üretilen, ayakkabının dış tabanında daha yüksek darbe emilimi ve denge amaçlayan özel yastıklama sistemi ‘Point of Deflection System’ teknolojisinin arşivdeki binlerce tasarım arasından çekip çıkarılarak günün ihtiyaçlarına göre geliştirilmesinden oluşuyor.

Podular taban: farklı teknolojiler tek bir tasarımda bir araya geliyor

pod2

‘‘Amacımız beklenmedik kombinasyonların yaratabileceği güzelliği bulmaktı.’’
Maja Romeike – adidas Kıdemli Ürün Müdürü

P.O.D.SYSTEM ‘Point of Deflection System’ teknolojisini, son dönemde spor endüstrisine damgasını vuran, adidas’ın dünyanın lider kimya firmalarından Alman BASF ile beraber geliştirdiği benzersiz enerji kapsülleri sayesinde sektörün en yüksek enerji dönüşümünü sağlayan ve koşudan başlayarak hem farklı spor dallarını hem de sokak stilini etkileyen BOOSTTM  topuk  tasarımını, gene yüksek enerji dönüşümü sağlayan EVA teknolojisi ile bir araya getiriyor. Zengin adidas arşivinin sıradışı ve çağının ötesindeki detaylarını tekrar canlandıran bu özel ‘podular’ taban geçmiş ve gelecek arasındaki köprüyü bugünün ihtiyaçları üzerinden kuruyor.

Her biri adidas tarihinde tek başına birer dönemin simgesi olan bu üç özelliği bir araya getiren P.O.D. SYSTEM, bu özelliği ile sneaker severlere tasarım aşamasından ürünün oluşumuna kadar farklı kaynakların nasıl buluştuğunu ve mükemmel bir birliktelik oluşturduğunu anlatmayı hedefliyor. Sokak modasının yeni oyuncusu P.O.D. eşsiz uyumu yakalıyor ve parçalarının toplamından daha değerli bir bütünü oluşturuyor.

P.O.D.SYSTEM için ideal eşlikçi: KAVAL

adidas’ın P.O.D.SYSTEM’e eşlik etmesi için yarattığı KAVAL koleksiyonu, ayakkabının tasarım ile hedeflediği sistemin odağına oturan, doğal hareketin desteklenmesi fikrini, spor kıyafet tasarımına da taşıyor. Fransız terry pamuk ile üretilen ve etiket bilgileri büyük boyutlu olarak kumaş üzerine basılan koleksiyon, büyük beden tasarımları amaca yönelik konstrüksiyonlarla bir araya getirerek, rahat ve konfordan vazgeçmeden stil sahibi olmak isteyenler için özel olarak hazırlandı. Hem yenilikçi bir sneaker olan P.O.D. hem de ona eşlik eden KAVAL tekstil koleksiyonu, sahip oldukları teknoloji ile rahatlıktan vazgeçmeden sokak modasının en dikkat çekici yeni üyeleri olma iddiasındalar.

‘‘Great Alone, Better Together’’ sloganının vücut bulduğu isim: Paul Pogba

Adidas-originals-POD-System-1280x705

Kuruluşundan bu yana, hem performans hem de Originals modellerinde, kullanıcının yaşam stiline yön veren pratik ihtiyaçları ile birlikte, ilham aldığı kültürleri de tasarımlarının merkezine oturtan adidas, özellikle 90’lardan bu yana yürüttüğü kampanyalarda verdiği sosyal mesajlarla da kültürel gündemin belirleyicilerinden biri oldu.

Geçtiğimiz senelerde ‘‘Your Future Is Not Mine’’, ‘‘Originals Is Never Finished’’ gibi farklı kampanyalara eşlik eden ve hitap ettiği kitlelerin nabzını tutan sloganlarıyla sokak kültürünün ilham merkezlerinden biri haline gelen adidas Originals, P.O.D.SYSTEM’in vizyonunu da ‘‘Great Alone, Better Together’’ sloganıyla ifade ediyor.

P.O.D.SYSTEM projesinin özünü yansıtan iş birliği ve beraberlik kavramlarına şapka çıkaran ‘‘Great Alone, Better Together’’ sloganı, bireysel olarak büyük işlere imza atabilen insanların bir araya gelmesiyle daha yaratıcı ve güçlü sonuçlara ulaşabileceğini anlatıyor.

adidas’ın ‘Point of Deflection System’, EVA ve BOOSTTM  teknolojilerini bir araya getiren P.O.D.System, ‘‘Great Alone, Better Together’’ mesajını efsane futbolcu, çok yönlü bir atlet ve de sokak stilinin iyi bir temsilcisi olan Paul Pogba’nın kendi dilinden dinleyeceğimiz öyküsüyle beraber sunuyor. Zorlayıcı koşullardan ve alçakgönüllü bir geçmişten bugün spor dünyasındaki  prestijli konumuna ulaşan Pogba, elde ettiği başarılarda ailesinin ve arkadaşlarının bitmeyen desteğinin P.O.D.SYSTEM’ın ortaya koyduğu anlayış ile paralel olduğunun altını çiziyor.

Pogba’nın kariyeri boyunca her zaman canlı tuttuğu, başarısını besleyen bu beraberliklerin hikayeleri sadece ‘Great Alone, Better Together’ mesajını yankılamakla kalmıyor, aynı zamanda adidas’ın bugüne kadar dile getirdiği, imkansız diye bir şey yoktur, başarı için tam adanmışlık gerekir ve tüm zorluklara rağmen kararlılık ve beraberlik insanın kendi geleceğini yaratmasını sağlar gibi mesajları da tekrar hatırlatıyor.

P.O.DSYSTEM hakkında bilmeniz gereken tüm detayları yukarı da toparladık. Kadıköy’ün sneaker mabetlerinden Wunder’in adidas Originals Creators Issue için Gaye Su Akyol ile beraber  gerçekleştirdiği çekimden kareleri de bizim kelimelere dökemediklerimizi anlatması için paylaşıyoruz.

BantM_W_Adidas_003_1169