Aftersun, The Fabelmans ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde 2022: En iyi 75 film listemizin ikinci sırasında konumlanan Charlotte Wells filmi Aftersun, otobiyografik izler taşıyan yeni Steven Spielberg çalışması The Fabelmans, bugüne kadarki en kalabalık sezonuyla MTV ekranına taşınan RuPaul’s Drag Race ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

The Fabelmans
(Vizyon, 6 Ocak)

Nedir: Ödül sezonuna güçlü bir giriş yapan The Fabelmans; Spielberg ailesinin kurmaca iz düşümünü barındıran, otobiyografik izler taşıyan yeni Steven Spielberg projesi. Sinemaya büyük ilgi besleyen Sammy karakterinin büyüme öyküsüne ortak oluyoruz; annesi Mitzi, dayısı Boris ve babası Burt de bu yolculuğun önemli parçaları olarak karşımıza çıkıyorlar. Formunda olduğu söylenen bir Steven Spielberg rejisi, alkış toplayan oyunculuk performansları, hatta bir de John Ford suretinde David Lynch cameosu da The Fabelmans’ı cazip kılan etkenlerden.

Neye benzer: Nuovo Cinema Paradiso ve Hugo gibi sinemaya aşk mektubu niteliği taşıyan büyüme hikâyeleri. 

Kimler var: Senaryosu Spielberg ile Tony Kushner tarafından yazılan filmin oyuncu kadrosunda Gabriel LaBelle ve Mateo Zoryon Francis-DeFord gibi iki keşifle birlikte Michelle Williams, Paul Dano, Seth Rogen, Julia Butters ve Judd Hirsch gibi tanıdık simalar da yer almakta.

Aftersun
(MUBI, 6 Ocak)

Nedir: Geçtiğimiz yılın büyük yankı uyandıran yapımlarından Aftersun, aylar süren bekleyişin ardından MUBI kataloğunda. Fethiye’de bir tatil köyünde babasıyla geçirdiği tatilin unutulmaz anlarını 20 yıl sonra anımsayan Sophie’nin melankolisine, dinmeyen hasretinin yürek yarasına; baştan sonra bir geriye dönüş olarak tasarladığı filmiyle ortak ediyor bizleri yönetmen Charlotte Wells. Aftersun’a dair en isabetli tanımlardan biri de yine Wells’e ait: “Zamanın bir noktasını ve o ânın size nasıl hissettirdiğini hatırladığınızda nokta, yeni bir duyguyla çerçevelenir: O ânın sizin için şimdi ne anlama geldiği duygusu.”

Neye benzer: Altın Aslan ödüllü Sofia Coppola filmi Somewhere de bir baba – kızın baş başa geçirdiği süre boyunca değişen ilişki dinamikleri üzerineydi.

Kimler var: Normal People sonrası önlenemez yükselişi süren Paul Mescal ile yılın en önemli keşiflerinden Paul Frankie, ölçülü ama etkili performanslarıyla başrollerde. Teknik ekipte Birleşik Krallık’ın yanı sıra çekimlerin yapıldığı Türkiye’den de isimler bulunmakta.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
RuPaul’s Drag Race – 15. sezon (MTV, 6 Ocak)

RuPaul’un her geçen yıl dozunu yükselttiği yeni twistler ve artan prodüksiyon kalitesiyle fenomene dönüşen RuPaul’s Drag Race, birçok yenilik barındıran 15. sezonuyla döndü. Bugüne kadarki en kalabalık sezonuyla MTV ekranına taşınan franchise’ın 16 yeni yarışmacısı arasında Los Angeles’ta yaşayan ve TikTok’ta milyonlarca takipçiye sahip olan Sugar ve Spice ikizleri, önceki sezonun queenlerinden Kerri Colby’nin drag annesi (ve hâlihazırda bir ikon olan) Sasha Colby, genç ama çok sürpriz vadeden queenler Luxx Noir London ile Marcia Marcia Marcia gibileri var. Bu sezon serinin 200. bölümünü barındıracak olmasıyla da bol miktarda flashback yaşanacak gibi anlaşılıyor aynı zamanda.

Welcome to Chippendales (Disney+, 11 Ocak)

Sekiz bölümlük mini dizi, 1980’lerde gerçekleşen cinsel devrimin ardından kadınlara hitap eden -daha sonra eğlence sektöründe bir fenomene dönüşecek- sahne şovlarının başlangıcını işaret ediyor. Erkek striptizci dans grubu Chippendales’i kuran Somen Banerjee’nin hikâyesi merkeze alınırken, kendisinin sahip olduğu kulübün etrafında dönen uyuşturucu, dolandırıcılık ve cinayet sarmalı da ortaya seriliyor. Başroldeki Kumail Nanjiani’ye kallavi bir oyuncu kadrosunun eşlik ettiği Welcome to Chippendales’ın arkasında, son olarak Pam & Tommy için kalem oynatan Robert Siegel var.

Koala Man (Hulu, 9 Ocak)

Ortalama bir baba, ortalamanın altı bir süper kahraman… Avustralya çöllerinden esen bir mizah rüzgârına hazır olun. Sıradan kasaba Dapto’ya, hem kozmik hem de insan yapımı kötü güçler dadanır. Örnek vatandaş Kevin, pek de gizli olmayan süper kahraman kimliği Koala Man’e bürünerek kötülüklerle savaşmak ister. Ailesini ve kasaba halkını sık sık hüsrana uğratacak olsa da hain planları bozmak, doğaüstü felaketleri önlemek ve çöp kutularını uygun günlerde kaldırmayan suçluları adalete teslim etmek için elinden geleni yapacaktır. Serinin yaratıcısı Michael Cusack, Kevin’i seslendirirken; kadroyu Sarah Snook, Hugh Jackman, Jemaine Clement, Miranda Otto, Hugo Weaving ve Rachel House gibi yıldızlar tamamlıyor.

If These Walls Could Sing (Disney+, 6 Ocak)

The Beatles, Oasis, Pink Floyd, Celeste, Nile Rodgers… Kapılarını açtığı müzisyenlerle Abbey Road Studios, 90 yılı aşkın süredir müzik endüstrisinin merkezindeki lokasyonlardan birisi. Yönetmen Mary McCartney, onu dünyanın en ünlü ve en uzun soluklu stüdyolarından biri yapan yaratıcı sihri görmemiz ve deneyimlememiz için 90 yıllık tarihte bize rehberlik ediyor. Canlı arşiv görüntüleri ile kayıt kasetlerine eşlikçi röportajlar; sanatçıların, yapımcıların, bestecilerin ve Abbey Road’un kendini işine adamış mühendisleri ile çalışanlarının müzikal dillerini ve camialarını nasıl bulduklarını ortaya koyuyor.

80. Altın Küre Ödülleri (NBC & Peacock, 10 Ocak)

HPFA (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından düzenlenen ve uzun yıllar boyunca ödül sezonunun en önemli duraklarından biri olarak kabul edilen Altın Küre (Golden Globes) Ödülleri geri dönüyor. Yaşanan çeşitli skandalların ayyuka çıkmasıyla tarihe karışmanın kıyısından dönen -hatta geçtiğimiz sene canlı yayımlanmayan bir tören düzenlemek durumunda kalan- Altın Küre; talep edilen çeşitli reformların bütüncül politikalarla uygulanacağını açıklanmıştı. Tekrar canlı yayımlanacak bu senenin adaylarında The Banshees of Inisherin, Everything Everywhere All at Once, Abbott Elementary en çok adaylıkla öne çıkıyor.

* Metronom (Vizyon, 6 Ocak)

* Velma (HBO Max, 12 Ocak)

* The Rig (Prime Video, 6 Ocak)

* The Pale Blue Eye (Netflix, 6 Ocak)

* Chasing Waves (Disney+, 11 Ocak)

* Vikings: Valhalla – 2. sezon (Netflix, 12 Ocak)

* The Climb (HBO Max, 12 Ocak)

Belfast
Hâlâ izlemediyseniz

* Belfast (TOD, 12 Ocak)

* Redacted (MUBI, 9 Ocak)

* Animal Crackers (TOD, 9 Ocak)

* Kurz und Schmerzlos Redacted (MUBI, 8 Ocak)

* The Driver (MUBI, 10 Ocak)