Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’dan 2019 gündemine bakış

2001’den bu yana yayınını sürdüren Altyazı Dergisi, geçen yıl mayıs ayında, sansürden sinema birlikleri ve seyirci örgütlenmelerine, yasakçılıktan eleştirel sinema pratiklerine, film/dizi setlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinden set güvenliği ve emek süreçlerine uzanan Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’yı çıkarmaya başladı. Ekiple yazın yaptığımız röportajı buradan okuyabilirsiniz. 

Haber, yazı, söyleşi ve videolarla web ortamında da yayınlanan Fasikül’ün Altyazı Sinema Dergisi ile birlikte ücretsiz olarak dağıtılan dördüncü sayısı da ocak ayının başında bayilerde yerini aldı.

Özgür sinemanın sesine dair dünyadan haberlere de değinen Fasikül, esas olarak günümüz Türkiye’sinde belgesel sinemanın, risk altında üretim yapan sinemacı ve kolektiflerin sözlerinin, eleştirel pratik ve sorunlarının görünürlüğüne katkı sağlamaya çalışıyor. Bu sayede hem çoğu zaman gündeme gelmeyen bu meselelerin tartışılmasına alan açıyor hem de özgür sinemanın belleği olmayı amaç ediniyor.

Özgür sinema gündemine dair videolarını vimeo’da paylaşan Altyazı Fasikül: Özgür Sinema, geçtiğimiz günlerde aşağıda bulabileceğiniz “2019’un Özgür Sinema Gündemi” videosunu yayınladı. Bu videoyla okurlarıyla temas ettiğinden beri değindiği meselelerden bazılarını bir araya getirerek özetlerken, sansüre, ifade özgürlüğü ihlallerine, davalara, özgür sinema için çıkarılan seslere, sette hayatını kaybedenlere dair arşive yeni sesler katıyor.

Fasikül’ün basılı yayınında yer verdiği içeriğinin yanı sıra birçok başka haber, yazı, söyleşi ve videoya erişmek için buraya tıklamanız yeterli.

Yazı: Mine Metin