Korumak için tanımak: Anadolu Kadim Doğa belgeseli

Yazı: Ulaş Dağ

Anadolu coğrafyasının doğasını belgelemek, tanıtmak, bu topraklardan duymadığımız doğa hikâyelerini anlatmak için yola çıkan Marine Blue Films ekibi, “Korumak için tanımak lazım” sloganıyla heyecan uyandıran bir belgeseli önümüze getirmeye hazırlanıyor: Anadolu Kadim Doğa. İki yıllık çekim sürecinin tamamlanmasına son dört ay kalmışken; yoğun ilgi gören, etkileyici bir tanıtım filmi paylaşıldı:

Çizgili sırtlan, oklu kirpi, saz kedisi, karakulak, Anadolu yaban koyunu, ceylan, çöl varanı, kobra, tarantula… Ekip, 200’ün üstünde türü belgelemek için 24 ay boyunca dört mevsim çalışarak, altı farklı habitatta çekilmiş altı bölüm olarak tasarlamış belgeseli. Yönetmenliği üstlenen Burak Doğansoysal’ı Bursa’daki bir balıkçı ile leyleğin yıllara yayılan dostluğunu anlattığı, Prag Film Festivali’nden ödüllü Yaren’den ve Afrika’da, Latin Amerika’da çektiği diğer belgesellerden anımsamak mümkün.

Türkiye doğası ve canlıları üzerine kapsamlı bir çalışma hazırlama motivasyonuyla çekimlerine başlanan Anadolu Kadim Doğa belgeselinin yapımcılığını Fırat İşbecer, görüntü yönetmenliğini ise Ali Şenel üstleniyor. Kamera ekibinde Burak Gezer, Murat Gezer ve Mustafa Aslan’ın yer aldığı, su altı çekimlerinin Mert Gökalp ve Burak Doğansoysal tarafından yapıldığı belgeselde kamera arkasını ise Merve Açıkgöz kayda alıyor. Müzikler Yağız Oral’a, renk düzenlemesi Alican Akçöl’e, seslendirme Mazlum Kiper’e ait.

Anadolu Kadim Doğa’nın 2024 içinde yayımlanması planlanıyor.