Tekrar tekrar döndürmelik 5 “Star Trek” belgeseli

Gene Roddenberry’nin yarattığı bilim kurgu evreni Star Trek’in ilk bölümü 8 Eylül 1966’da yayımlanmış, serinin bir fenomene dönüşmesinin ardından da 8 Eylül günü “Star Trek Günü” olarak ilan edilmişti. Starship Enterprise mürettebatından biri gibi hissetmek için tekrar tekrar döndürmelik birtakım belgesel önerilerimiz var.

Trekkies (1997)

Star Trek: The Next Generation’ın Lt. Tasha Yar’ı, Amerikalı oyuncu Denise Crosby önderliğinde evrenin en büyük Star Trek hayranlarıyla tanıştığımız eğlenceli bir belgesel. Roger Nygard’ın yönettiği belgeselin 2004’te çekilmiş Trekkies 2 isimli bir devamı da mevcut. Trekkies, birçoklarına göre tüm zamanların en iyi “fan” belgeseli.

For The Love of Spock (2016)

Belki de Star Trek denince gözlerin önünde canlanan ilk karakter olan Spock rolüyle tanınan Leonard Nimoy, 2015’te hayata veda etmişti. Ünlü oyuncunun oğlu Adam Nimoy, bir sonraki yıl yayımlanan For The Love of Spock belgeselinde babasının kariyerinin dönüm noktalarını ve özellikle Spock karakterini mercek altına alıyor. Belgesel Netflix’ten izlenebilir.

Chaos On The Bridge (2014)

Captain Kirk’e hayat veren William Shatner’ın yönettiği Chaos On The Bridge, 1986’da yayına başlayan ve Star Trek franchise’ını yeniden canlandıran Star Trek: The Next Generation dizisinin perde arkasındaki tartışmaları konu ediyor. Serinin üç baş karakteri Spock, Kirk ve McCoy’u dâhil etmeden yeni bir anlatı sunan dizinin yaratım sürecinde, yapımcıların Star Trek’in yaratıcısı Gene Roddenberry’yi de dışarıda bırakmaya çabaladığı biliniyor.

What We Left Behind: Star Trek DS9 (2019)

90’larda yedi sezon boyunca yayında kalan Star Trek: Deep Space Nine, evrenin televizyon ekranına taşınan dördüncü dizisiydi. Ira Steven Behr ve David Zaponne’nin yönettiği What We Left Behind belgeseli, dizinin yazar kadrosunun gerçekleşmeyen sekizinci sezona dair hikâye fikirlerini anlatmasıyla yankı uyandırmıştı. 

How William Shatner Changed the World (2005)

Julian Jones’un The History Channel için çektiği bu belgesel, Star Trek fenomeninin 1960’lardan bu yana yapılan teknolojik keşiflerdeki etkisine dikkat çekiyor. William Shatner’in bu kez anlatıcı olarak yer aldığı belgesel, bilgisayarlardan tıp alanındaki gelişmelere “Treknology” ışığında bakıyor. 

“Star Trek Günü” kapsamında ABD merkezli CBS kanalı, serinin 54 yıllık geçmişini onurlandıracak bir yayın maratonu hazırlamış. Buna ek olarak çevrimiçi platformlarda gerçekleşecek bir dizi panel ve özel yayın bulunuyor. “Star Trek Günü” özel içeriklerini takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.