Anne Rice (1941 - 2021)

Modern gotik ve korku edebiyatının en sevilen kalemlerinden, kitapları dünya çapında 150 milyondan satan yazar Anne Rice, 80 yaşında hayatını kaybetti. Facebook sayfasında bir açıklama paylaşan oğlu, yazarın felçten kaynaklanan komplikasyonlar sebebiyle vefat ettiğini duyurdu. Annesinin son saatlerinde hastane yatağının yanı başında, onun başarılarına ve cesaretini anımsayarak geçirdiği söylüyor Christopher Rice.

Asıl ismi Howard Allen Frances O’Brien olsa da okul yıllarında “Anne” olarak çağrılmayı tercih eden yazar, kariyeri boyunca bu ismi kullanmayı sürdürdü. San Francisco Eyalet Üniversitesi’nde siyaset bilimi eğitimi aldığı yıllarda, vefatına kadar evli kalacağı Stan Rice ile tanıştı. Akademik kariyerini California Üniversitesi’nde edebiyat eğitimi alarak devam ettirmek istedi fakat burada girdiği derslerin yetersizliği onu hayal kırıklığına uğrattı, okulu yarıda bıraktı.

Interview with the Vampire
15 kitaplık The Vampire Chronicles serisi

Daha önce çeşitli öyküler yazmış olsa da ilk romanı olan Interview with the Vampire 1976’da yayımlandı, uzun yıllar boyunca geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Kitaptaki küçük vampir Claudia’yı, lösemiden kaybettiği ilk çocuğu Rice’dan esinlenerek yarattığı söylenir.

Romanın 1994’te vizyona giren, aynı isimli sinema uyarlaması Brad Pitt, Tom Cruise, Kirsten Dunst, Antonio Banderas ve Christian Slater’lı oyuncu kadrosuyla büyük yankı uyandırarak, önemli bir gişe başarısı yakaladı. Film kaynak materyali takip ederek, 1791’de Lestat tarafından ısırılan Louis’in vampir oluşu, bu ikilinin yıllar boyu deneyimledikleri ve vampire dönüşmesine sebep oldukları Claudia’ya odaklanmaktaydı. Onu, Lestat’ın yine baş karakterlerden biri olarak karşımıza çıktığı, kadrodaki Aaliyah’ın vefatından kısa süre sonra vizyona giren Queen of the Damned (2002) takip etti. 

Yapıtları sadece sinemaya değil televizyona, tiyatroya, çizgi roman ve mangalara ilham verdi. Bu esnada Rice 40 yılı aşkın zaman dilimi boyunca, en ünlü romanının uzantılarını yazmaya ve The Vampire Chronicles adlı 15 kitaplık bir seriyi genişletmeye devam etti. Seriden bağımsız The Feast of All Saints, Cry to Heaven, Servant of the Bones, Violin gibi kitapları da bulunmakta.

Kitaplarında vampirlere, mumyalara, cadılara ve sado-mazoşist ögelere yer vermesiyle bilinen Rice; Anne Rampling ve AN Roquelaure mahlaslarıyla Exit to Eden gibi (bu romanın da 1994 tarihli, Garry Marshall rejisinde sinematik uyarlaması bulunur) erotik kurgular da kaleme almıştı. Eserleri Avrupa’daki kimi üniversitelerde “Vampir Edebiyatı Çalışmaları” derslerine konu olmaktadır.

Yazarın mirası, 2022’de, AMC’de ekranlara gelecek Anne Rice’s Mayfair Witches dizisiyle sürdürülecek.