Arlo Parks bu kez büyümeyi, ilk aşkı ve yası eşeliyor

Yazı: Güven Yalın

2021’le hayatımıza giren Arlo Parks, nefis çıkış albümü Collapsed in Sunbeams’in ardından geçtiğimiz yıl “Softly” adlı bir tekli paylaşmıştı. Bu kez yeni albüm haberi ve ilk iştah açıcısıyla karşımızda.

Nijeryalı bir baba ve yarı Çadlı yarı Fransız bir annenin çocuğu olarak İngiltere’de doğan ve büyüyen Arlo Parks, henüz 20 yaşını doldurmadan yayımladığı ilk albümü Collapsed in Sunbeams’le hem büyük bir liste başarısı yakaladı hem de çocukluğunda kurduğu müzikli hayallerini gerçekleştirmek yolunda ilk somut adımı attı. 2021’de Mercury Ödülü kazanan ilk albümünün ardından 26 Mayıs’ta yeni bir uzunçalar yayımlıyor Arlo Parks. İsmi My Soft Machine. Tematik olarak müzisyenin hayatta yolunu bulma çabaları, 20’lerinin ortalarına yaklaşıyor olmanın beraberinde getirdiği endişeler, ilk aşk, yas, PTSD gibi konu başlıklarını eşeliyor.

12 şarkıdan oluşacak koleksiyonda bir Phoebe Bridgers düeti de yer almakta. Prömiyerini BBC Radio 1’da Clara Amfo’nun Hottest Record programında yapan ilk tekli ise “Weightless” adını taşıyor. Programda şarkıyı şu sözlerle tanımlamış Arlo Parks: 

“Bu şarkı, size yalnızca küçük bir sevgi kırıntısı veren birini derinden önemsemenin acı verici deneyimini çevreliyor. Aniden bu kişi sebebiyle sınırlarınızın köreldiğini fark etmek ve kendinizin daha parlak bir versiyonuna ulaşmak için yavaş bir yolculuğa çıkmakla ilgili.”

Parks’ın yeni teklisinin dokunaklı ruh hâlini metaforlarla ekrana taşıyan bir görsel eşlikçisi de var. Daha önce Hinds ve George Ezra gibi isimler için klipler çeken Marc Oller’in ellerinden çıkan “Weightless” klibi hemen burada.

Transgressive Records etiketiyle yayımlanacak yeni Arlo Parks albümü My Soft Machine’in şarkı listesi ve kapak görseli hemen aşağıda.

01- Bruiseless
02- Impurities
03- Devotion
04- Blades
05- Purple Phase
06- Weightless
07- Pegasus (Feat. Phoebe Bridgers)
08- Dog Rose
09- Puppy
10- I’m Sorry
11- Room (red wings)
12- Ghost