Arşivden: Talihsiz grup isimleri

Psikedelik rock müziğin parıltılı gruplarından Oh Sees, yeni albümünü 18 Eylül 2020’de yayımlayacağını duyurdu ve bir kez daha ismini değiştirdiğini açıkladı. Okunuşu aynı olsa da yazılışı farklı olan isimler arasında sıklıkla değişiklik yapan John Dwyer öncülüğündeki ekip bugüne kadar Orinoka Crash Suite, Orange County Sound ve OCS, The Oh Sees, Thee Oh Sees isimlerini eskitti. Şimdi ise -bir süreliğine- Osees olarak anılacak. Yoldaki albüm Protean Threat’ten kısa ama epey yüksek enerjilerle dolu bir parça da yayımlayan grubun isim değişikliği geleneğine, 2017 yazında Bant Mag. No:58’de yayımladığımız ve aşağıda bulabileceğiniz “Talihsiz grup isimleri” dosyasında da değinmiştik.

Bugünlerde özellikle ABD’li grupların ırk konusunda duyarsız seçimler yapmış olmalarından ötürü yaşadıkları pişmanlığa ve isimlerini değiştirmelerine tanıklık ettiğimizi de buraya ekleyelim. Country üçlüsü Lady Antebellum ismini Lady A’ye, The Dixie Chicks ise ismini The Chicks’e dönüştürdüğünü duyurmuştu. Ayrıca Björk, They Might Be Giants, Chumbawamba ve Samaris gibi isimleri kataloğunda bulunduran Londra merkezli plak şirketi One Little Indian, kuruluşundan 35 yıl sonra ismini One Little Independent Records olarak değiştirme kararı almış, DJ Marea Stamper mahlasını The Black Madonna’dan The Blessed Madonna’ya çevirmiş, Animal Collective de özeleştirisini veren müzisyenler kervanına katılmıştı

Pişmanlıklar, deneyimler, hikâyeler: Talihsiz grup isimleri

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Sedat Girgin

Bant Mag. No:58 / Temmuz – Ağustos 2017

Bir müzik grubunun modadan animasyon serilerine birçok farklı kulvarda var olabildiği günümüz piyasasında seçilen sahne isimlerinin çok büyük bir önem teşkil ettiği aşikâr. Yakın zamanda peşi sıra gelen grup ismi değişikliği haberlerinin ardından, hem yakın hem uzak geçmişten kimi “talihsiz” grup ve sahne isimlerini ve ilginç hikâyelerini hatırlıyoruz.

*Geçtiğimiz haftalarda Kanadalı müzisyenler Sebastien Grainger and Jesse Keeler, uzun zamandır Death from Above 1979 olarak bilinen gruplarının isminin sonundaki yılı attığını ve yalnızca Death from Above olarak kariyerlerine devam edeceklerini açıkladı. Grubun bu değişikliğinin ardında James Murphy’yle uzun yıllardır yaşadıkları bir problem yatıyor. Kanada’da bağımsız plak şirketleriyle kayıtlar yayınlayan bir punk rock grubu olarak başlayan kariyerlerinde ilk olarak Death from Above ismini kullanan ikili, Atlantic’in alt kuruluşu olan Vice’la albüm anlaşması imzaladıktan sonra karşılarında kızgın bir James Murphy bulmuştu. Zira Murphy’nin plak şirketi DFA Records’ın açılımı da Death from Above. Mahkeme sürecinin ardından ismini Death from Above 1979 olarak değiştiren ekip, uzun yıllar boyunca verdikleri çoğu röportajda James Murphy’yi yerden yere vurmuştu. Grup, 2014 yılında The Guardian’a verdikleri röportajda bu tavırlarının yanlış olduğunu ve suçun Murphy’de olmadığını bildiklerini söyleyerek ortamı yumuşatmaya çalışsa da bunda pek başarılı olmuş gibi gözükmüyor. “Freeze Me” isimli yeni single’ını Death from Above ismiyle yayınlayan ikilinin bu değişikliği hakkında henüz James Murphy ya da DFA tarafından bir yanıt gelmiş değil.

*İlk kayıtlarını 2014 yılında EP formatında yayınlayan Kanadalı grup Viet Cong, bu ismi yalnızca fonetik olarak beğendikleri için seçmiş. Viet Cong’un aslında Güney Vietnamlı komünist gerilla savaşçıları için kullanılan bir tabir olduğunu biraz geç öğrenmiş. Önce Avustralya’da ardından da ABD’de festivallerde yer bulamamalarının ve sosyal medyada gruba karşı başlatılan kampanyaların ardından ekip 2015 sonbaharında ismini değiştirmeye karar verdiğini sosyal medya kanallarından yaptığı açıklamayla duyurdu:

“Sanat ve müzik, yaratıcı duyguların ifade edilmesi içindir. Grubumuzun ismi hiçbir zaman bizim amacımızı temsil eden bir şey olmadı ve dolayısıyla onun için savaşmayacağız da. Grubumuzun bu tarz emelleri yok.”

Yeni isimleri için çevrelerindeki sanatçı ve organizatörlerden öneriler isteyen grubun, birçok ihtimal arasından seçtiği isim Sub Pop ailesinden Kanadalı müzisyen ve çizer Chad VanGaalen’in önerdiği Preoccupations oldu. Grubun solisti Matt Flegel, artık isimleriyle ilgili gelecek bir eleştiri ya da saldırıda, sorumlunun kendileri değil VanGaalen olduğunu söylüyor.

*Üzücü bir kelime oyunu gibi tınlayan Chet Faker ismiyle yayınladığı Thinking in Textures EP’si ve Built In Glass albümüyle dünya çapında ses getiren Avustralyalı müzisyen Nick Murphy’nin kariyerine artık bu isimle devam etmeme kararı alması çok da uzun sürmedi. Artık müzikal kimliği olarak kendi ismi olan Nick Murphy’yi kullanacağını geçtiğimiz eylül ayında kendi Twitter hesabından duyuran müzisyen, bunun sebebinin müziğinde farklı yönlere evrilecek olması olduğunu ve Chet Faker ismiyle ilerde yine benzer üretimler yapabileceğini açıklamıştı. 2014 yılında Bant Mag. No:29 için sorularımızı yanıtlayan Murphy, Chet Faker ismini nasıl seçtiğini şöyle anlatmıştı:

“Tabii ki Chet Baker bu ismin çıkış noktası. Onun kariyerine veya isminin taşıdığı tarihsel herhangi bir şeye saygı duruşu değil bu. Sanırım müziğiyle tanıştığımda yirmi bir yaşındaydım. O zamana kadar müziğin garip bir tasarımı olması gerektiğini düşünüyordum. Mesela gösteriş yapmak gerektiğini zannederdim. Ama o hiçbir zaman müzikal olarak bir gösteriş yapmıyordu. Her zaman kontrollüydü. Bu beni ona bu tür bir saygı duruşu yapmamı sağlayacak kadar çok etkiledi. Bilmiyor olabilirsin, yaşadığım yerde müzisyen olan başka bir Nick Murphy daha var. Ben müzik yapmaya başladığımda o zaten iki albüm yayınlamıştı. O yüzden kendi ismimi kullanmak hiçbir zaman bir seçenek olmadı.”

*Son dönemin popüler İspanyol gruplarından Hinds’ın ismini alma hikâyesi de oldukça ilginç. Daha önce Deers ismiyle çalan dörtlü, 2015 yılında Montrealli grup The Dears’ın kendilerine ulaşması ve iki grubun da benzer kitlelere hitap ettiğini, yazılışları ayrı olsa da telaffuzu aynı olan isimleri kullanmamaları gerektiğini söylemesiyle birlikte yeni bir isim arayışına girip Hinds olarak yola devam etmeyi tercih etmiş.

*John Dwyer’ın öncüsü olduğu enerjik psikedelik rock grubu, son yıllarda bilinen ismiyle Thee Oh Sees de geçtiğimiz haziran ayının ilk günlerinde ismini sadeleştirip Oh Sees yaptığını açıkladı. Grubun müzikal dinamiklerini değiştirmeyi sevdiği kadar ismiyle oynamayı da seven Dwyer’ın söz konusu ekip için önceden kullandığı isimler arasında Orinoka Crash Suite, Orange County Sound ve OCS de bulunuyor. 

*Ayrıca ana akım müzik sahnesinden birçok grup ve müzisyenin isim seçimleriyle ilgili yaşadıkları pişmanlıklara dair hikâyeler de sıklıkla karşımıza çıkıyor. 15 Eylül’de yeni bir albüm yayınlayacak olan Foo Fighters’ın lideri Dave Grohl, birçok röportajında grubun ismini “aptalca” bulduğunu dile getiriyor. Sonic Highways belgeselinde de konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan Grohl, “En baştan bu denli büyüyeceğimizi öngörebilseydim başka bir isim seçebilirdim” diyor. Kült synth pop grubu Orchestral Manoeuvres in the Dark’ın kurucularından Andy McCluskey, geceleri uykusundan uyanıp ne kadar kötü bir isim seçmiş olduklarını düşündüğü itirafıyla da hatırlanıyor. Sonrasında verdiği röportajlarda bu ismi seçmiş olmalarının kariyerleri açısından olumlu etkileri olduğunu düşündüğünü de dile getiren McCluskey, yine de isimden hoşlanmadığını gizlemiyor. İsim konusunda pek de acele etmemek gerektiği konusundaki önemli örneklerden biri de Mumford & Sons şüphesiz. Son dönemin en popüler grupları arasında yer alan Mumford & Sons’ın lideri Marcus Mumford, grup olarak ismin bir saçmalık olduğunu düşündüklerini ve bu konuda büyük bir pişmanlık yaşadıklarını açıkça söylüyor:

Yeni bir gruptuk, ilk şarkımızı yazdık, stüdyodan çıktık ve bir pub’a gittik. Birisi bize hemen gruba bir isim bulmamız gerektiğini söyledi ve olan oldu!”