Marea Stamper artık “The Blessed Madonna” ismini kullanacak

Sistematik ırkçılık, nefret söylemi, şiddet… Bugün hâlâ alt etmeye çabaladığımız bu sorunları ortadan kaldırabilmek için öncelikle farkındalık yaratmak gerekiyor. ABD’de yaşanan son olayların ardından sistematik ırkçılığa karşı bir isyanın ateşlenmesi, toplumu harekete  geçirmeye başlamış, özellikle müzik ve sinema sektöründen yükselen geriye dönük özürler ve açıklamalar domino etkisi yaratmıştı. Hatasını fark ederek sorumluluk alan sanatçıların arasına The Black Madonna mahlasıyla tanınan Amerikalı DJ Marea Stamper da katıldı. Stamper, uzun yıllar boyunca bu ismi kullanmış olmaktan rahatsızlık duyduğunu açıklarken, daha önceleri farklı perspektiflere kulak vermesi gerektiğini belirtiyor.

Stamper artık The Blessed Madonna ismini kullanacak. Black Madonna ismi, daha önce de ABD, Karayipler ve Latin Amerika’daki siyah katolikler için özel bir öneme sahip olduğundan tepki yaratmış ve “Dinî çağrışımları bir yana, 2020’de beyaz bir kadının kendine siyah demesinin sorunlu olduğuna” dair bir dilekçe hazırlanmıştı. Stamper ise sahne adının ailesinin derin ve koyu Katolik bağlarını simgelediğini söylese de bu açıklama yeterli olmamıştı. 

Twitter hesabında paylaştığı açıklamada isminin kendi inançlarını yansıttığını, bu konuda herkese karşı açık olduğunu anlatan müzisyen, “Sahne adımın yarattığı öfke, acı ve karmaşa; bizi bu ismin her bir harfinden çok daha önemli olan şeyler üzerine düşünmekten alıkoydu” diyor. 

Geçtiğimiz günlerde de Animal Collective, Bridge to Quiet isimli yeni EP’lerinin duyurusunu yaparken 2006 çıkışlı People EP’sinin kapağındaki “mammy” figürü için özür dilemişti. Umuyoruz ki sanatçıların geriye dönük sorumluluk almaları ve farkındalık yaratma uğraşları günümüzde de karşılık bulur ve yalnızca politik doğruculuğa hizmet eden aktiviteleri değil; gerçek bir karşı duruşu simgeler. 

Yazı: Asena Büyük